Żylaki kończyn dolnych. Flebologia estetyczna

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Żylaki kończyn dolnych to jedno z najczęstszych schorzeń nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nazywa się je „chorobą cywilizacyjną”. Dolegliwość ta pięciokrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Powodem jest niekorzystny wpływ kobiecych hormonów na mięśniówkę naczyń. Kobiety również często chodzą na obcasach i noszą obcisłe ubrania, co nie jest bez znaczenia dla kondycji ich naczyń krwionośnych.

Jeżeli szukasz informacji na temat leczenia żylaków odbytu przejdź na podstronę: Zabiegi proktologiczne. Usuwanie żylaków odbytu


Za rozwój żylaków odpowiadać może również:

  • antykoncepcja hormonalna
  • HTZ (hormonalna terapia zastępcza)
  • uporczywe zaparcia
  • przebyta ciąża
  • palenie papierosów
  • dieta
  • styl życia (brak ruchu)
  • geny
  • tryb pracy (siedzący lub stojący)

Jeżeli żylaki już zaczęły się tworzyć, nie ma możliwości całkowitego zatrzymania tego procesu. Można, a nawet trzeba je usunąć. Sami sobie z nimi nie poradzimy.

Podstawą nowoczesnego leczenia żylaków jest odpowiednie rozpoznanie zaawansowania choroby oraz zastosowanie najmniej inwazyjnej, ale i najskuteczniejszej, metody leczenia. Najważniejszym badaniem w diagnozowaniu chorób żył, poza fizykalnym, jest badanie USG Doppler.

Rodzaje zabiegów

Laserowe usuwanie żylaków

Laserowe usunięcie żylaków to obecnie jedna z popularniejszych metod leczenia zmian naczyniowych. Metoda jest nieinwazyjna i skuteczna, dzięki czemu doczekała się wielu zwolenników wśród medyków oraz pacjentów. Stosowanie laserów w leczeniu chorób żył uzyskało akceptację FDA w 2000 roku, co jest najwyższym wyróżnikiem jakości.
Zabieg laseroterapii wewnątrznaczyniowej, polegający na niszczeniu tkanek żył pod wpływem wysokiej temperatury wykonywany jest laserem endowaskularnym firmy Fotona Spectro o długości fali świetlnej 1064 nm. Jest to najgłębiej penetrująca wiązka lasera dostępna na światowych rynkach. Niszczy nawet głęboko położone naczynia o dużej średnicy przy jednoczesnym minimalnym ryzyku uszkodzenia tkanek i bez potrzeby wykonywania nacięć na skórze, co jest nieosiągalne przy użyciu tradycyjnych metod. Nie ma konieczności usuwania żyły, ponieważ wyzwolona przez laser energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnego naczynia.
Zabieg jest stosunkowo szybki: trwa od 30 do 60 minut. Po jego zakończeniu na kończynę zakładana jest specjalna pończocha uciskowa, a pacjent może wyjść z kliniki od razu po zabiegu.

Zalety:

  • Zabieg nie wymaga hospitalizacji
  • Wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego
  • Brak nacięć i blizn pooperacyjnych
  • Zminimalizowane ryzyko powikłań
  • Szybki powrót do codziennej aktywności
  • Wysoka skuteczność zabiegu

Operacja (usuwanie chirurgiczne) żylaków kończyn dolnych

Zabieg jest dla Ciebie jeżeli:

  • Masz dolegliwości związane z występowaniem żylaków, np.: obrzęki i bóle nóg, permanentne uczucie zmęczonych nóg
  • Cierpisz na nawracające zapalenia żylaków
  • Miewasz krwotoki z żylaków
  • Zauważyłeś powikłania choroby żylakowej w postaci owrzodzeń
  • Żylaki powiększyły się pomimo zastosowania leczenia zachowawczego

Jeżeli zauważyłeś jedno z powyższych objawów, niezwłocznie zasięgnij porady lekarza celem podjęcia dalszego leczenia.

Przeciwwskazania

Leczenie operacyjne żylaków nie jest zalecane m. in. u chorych ze skazą krwotoczną, niedrożnością żył głębokich, u pacjentów z chorobą nowotworową, z ostrym zakażeniem wirusowym, zakażeniem wirusem HIV, chorobą autoimmunologiczną, a także przy niedokrwieniu kończyny. Do zabiegu nie są również kwalifikowane osoby, które stosują leki immunosupresyjne, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmują leki wydłużające czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe), kobiety w ciąży oraz matki karmiące dziecko piersią.

Zabieg NIE JEST wykonywany u osób ze znaczną otyłością lub z owrzodzeniami i ranami skóry ze względu na wysokie ryzyko powikłań.

ZALECENIA DO ZABIEGU – DO POBRANIA
W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM
W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Przebieg operacji żylaków kończyn dolnych
W zależności od rozległości zmian operacja może polegać na całkowitym lub częściowym usunięciu jednej z żył powierzchownych (odpiszczelowej lub odstrzałkowej), podwiązaniu żył przeszywających (łączących układ żył powierzchownych z układem głębokim), albo na usunięciu lub obliteracji poszczególnych żylaków. Zwykle po operacji żylaków pacjent jest niezdolny do pracy przez okres ok. 7 dni.

Zalecenia po zabiegu

  • Noszenie przez 2-3 tygodnie opasek elastycznych lub/i podkolanówek na żylaki lub/i pończoch na żylaki
  • Zażywanie przepisanych lekarstw
  • Unikanie wysiłku fizycznego przez okres min. 2 tygodni
  • Unikanie zarówno zbyt długiego siedzenia, jak i stania przez okres min. 2 tygodni

Miniflebektomia 

Miniflebektomia jest jedną z technik chirurgicznych usuwania niektórych rodzajów żylaków kończyn dolnych specjalnie do tego celu zaprojektowanymi, nietraumatologicznymi narzędziami chirurgicznymi.

Wskazania

  • żylaki siatkowate;
  • żylaki izolowane i pni żylnych;
  • żylaki żył łączących.

Przeciwwskazania

Zabieg nie jest zalecany podczas ciąży, laktacji, u pacjentów z chorobą nowotworową, z ostrym zakażeniem wirusowym, zakażeniem wirusem HIV, chorobą autoimmunologiczną. Do zabiegu nie są także kwalifikowane osoby, które stosują leki immunosupresyjne, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmują leki wydłużające czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe).

Przebieg zabiegu

Lekarz wykonuje na skórze małe nacięcia mierzące od 1 do 2 mm. Następnie za pomocą specjalnych haczyków wycina chorobowo zmienione żyły. Nacięcia zamykane są przy pomocy pasków steri-strip lub szwów. Zabieg miniflebektomii nie pozostawia blizn.

W zależności od nasilenia choroby zabieg techniką miniflebektomii może wymagać powtórzenia.

Zwykle krótko po zabiegu pacjent może bez przeszkód powrócić do swojej regularnej aktywności życiowej i zawodowej.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu zalecany jest ok. 30-minutowy spacer.
Należy stosować bandażowanie uciskowe albo uciskowe pończochy okołooperacyjne.
Po zabiegu zalecany jest ruch. Należy unikać długiego pozostawania w pozycji siedzącej.
Zaleca się również unikania ekspozycji na słońce przez okres 4 tygodni po zabiegu.

Skleroterapia

Skleroterapia jest jedną z metod nieinwazyjnego leczenia żylaków i polega na zlikwidowaniu przepływu krwi w żylakach poprzez wstrzykiwanie do nich substancji leczniczych.

Wskazania:

  • Żylaki kończyn dolnych
  • Żylaki odbytu
  • Pajączki pojawiające się na różnych częściach ciała.

Przeciwwskazania
Leczenie operacyjne żylaków jest przeciwwskazane podczas ciąży, laktacji, u pacjentów z chorobą nowotworową, z ostrym zakażeniem wirusowym, zakażeniem wirusem HIV, chorobą autoimmunologiczną. Do zabiegu nie są także kwalifikowane osoby, które stosują leki immunosupresyjne, które cierpią na zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmują leki wydłużające czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe).

Przebieg zabiegu

W odróżnieniu od innych zabiegów, skleroterapia jest zabiegiem bezbolesnym, nie wymagającym znieczulenia i stosowania leków przeciwbólowych.

Zabieg poprzedzany jest badaniem USG Doppler. Po zapoznaniu się z jego wynikami lekarz określa kolejność i miejsca podania sklerozantu, a następnie przeprowadza właściwy zabieg. Polega on na wstrzyknięciu do żyły bardzo cienką igłą środka obliterującego, który powoduje jej zwłóknienie i zamknięcie.
Aby osiągnąć optymalny efekt zabiegu wymagane jest kilkakrotne powtórzenie skleroterapii.
Zwykle krótko po zabiegu pacjent może bez przeszkód powrócić do swojej regularnej aktywności życiowej i zawodowej.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu skleroterapii są indywidualnie dostosowane do potrzeb pacjenta, rodzaju schorzenia oraz sposobu podania leku obliterującego żyły.
Po zakończonym zabiegu należy stosować bandażowanie uciskowe albo uciskowe pończochy okołooperacyjne.
Należy unikać długiego pozostawania w pozycji siedzącej.
Zaleca się również unikanie ekspozycji na słońce przez 4 tygodnie po zabiegu.
Po skleroterapii żylaków odbytu zalecana jest dodatkowo lekkostrawna dieta.

Zestaw do leczenia niewydolności żylnej

Zestaw do leczenia niewydolności żylnej, wyposażony w wysuwane elementy drapiące, służy do mechaniczno-chemicznej obliteracji powierzchownych pni żylnych, czyli polega na jednoczesnym uszkodzeniu mechanicznym wewnętrznej warstwy żyły i podaniu w kontrolowany sposób środka obliterującego w postaci piany (lub roztworu). Przeprowadzenie zabiegu możliwe jest w warunkach ambulatoryjnych, bez konieczności hospitalizacji i długotrwałego zwolnienia lekarskiego (jednakże w niektórych przypadkach lekarz prowadzący może zasugerować użycie tej metody z zastosowaniem znieczulenia miejscowego na bloku operacyjnym). Podczas tego małoinwazyjnego zabiegu, pacjent otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe preparatem z 1% Lidokainą, co znacząco zmniejsza ryzyko powikłań oraz poprawia komfort chorego.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i precyzji zabiegu, jest on wykonywany pod kontrolą USG. 

UWAGA!  Nie straszymy…  informujemy 🙂

Przewlekła niewydolność żylna zaczyna się zazwyczaj od tzw. „pajączków”. Znajdują się one najczęściej na bocznych powierzchniach ud, bocznych okolicach kolan i okolicach podkolanowych. „Pajączki” są postrzegane jako problem kosmetyczny, jednak nie należy ich lekceważyć, gdyż mogą stać się z czasem przyczyną różnych dolegliwości i obrzęków. Nieleczona przewlekła niewydolność żylna może rozwinąć się w bardzo groźnie postępującą chorobę, doprowadzając do trudno gojących się owrzodzeń.
Zaniedbane lub źle leczone owrzodzenia żylne prowadzą do ciężkich powikłań, a niekiedy kończą się amputacją kończyny.

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.