Plastyka powiek górnych (Blefaroplastyka)


Najbardziej efektywnym, a zarazem najmniej inwazyjnym, sposobem chirurgicznego odmłodzenia twarzy jest plastyka powiek górnych. To właśnie na cienkiej i delikatnej skórze wokół oczu najszybciej odznaczają się procesy starzenia.

Powieki górne są najczęściej operowane, ponieważ to w ich obrębie widoczny jest nadmiar luźnej, rozciągniętej i marszczącej się skóry.
U niektórych pacjentów może również dojść do ograniczenia pola widzenia –  w takim przypadku plastyka powiek daje korzyści zarówno estetyczne, jak i poprawia komfort życia.

Efekty wykonanego zabiegu korekcji powiek górnych są długotrwałe.

Plastyka powiek optycznie odmładza całą twarz dzięki czemu możemy poczuć się pewniejsi siebie, bardziej otwarci i pozbawieni kompleksu upływu czasu. Odsłonięcie ukrytej gałki ocznej oraz uzyskana w ten sposób większa wyrazistość twarzy powoduje, iż możemy być postrzegani jako osoby zdecydowane i pełne sił witalnych. Krótki czas trwania zabiegu, łagodny i bezbolesny przebieg, brak potrzeby hospitalizacji oraz szybki powrót do normalnego funkcjonowania powodują, iż zabiegi te są wykonywane bardzo często nie tylko przez osoby starsze, ale również w wieku średnim.

Zabieg korekcji powiek górnych może być połączony z innymi zabiegami – szczególnie z plastyką powiek dolnych lub bardziej inwazyjnym liftingiem twarzy (w takim przypadku operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym).

Kwalifikacja do zabiegu

W przypadku osób przyjeżdżających z odległych rejonów kraju oraz z zagranicy, konsultacja przedzabiegowa, kwalifikująca pacjentów do zabiegu, powinna zostać przeprowadzona nie później niż na dzień przed zaplanowanym zabiegiem. W trakcie konsultacji pacjentka powinna pytać o wszystko, co budzi jej niepokój w związku z planowaną operacją. Specjalista chirurg plastyk, który będzie wykonywał zabieg, w sposób drobiazgowy omawia szczegóły planowanej operacji, uzgadnia i zaznacza zakres operacji oraz omawia technikę operacyjną. Jeśli pacjent jest obciążony dolegliwościami, lub jeśli jest w trakcie przyjmowania leków musi o tym poinformować chirurga plastyka. W trakcie konsultacji pacjent informowany jest również o niebezpieczeństwach związanych z wykonaniem zabiegu.

ZALECENIA DO ZABIEGU KOREKTY POWIEK GÓRNYCH – DO POBRANIA

Ryzyko i możliwe powikłania

Tak jak przy każdym zabiegu, istnieje możliwość infekcji, krwawienia, trwałych napięć czy powstania blizn lub krwiaków. W razie wątpliwości mogą Państwo porozmawiać z naszym chirurgiem. Niezależnie od teoretycznej możliwości wystąpienia jakiegoś powikłania chirurgicznego, w naszej klinice nie mieliśmy takich przypadków.

Zabieg i pobyt w klinice

Korekta powiek górnych (lifting powiek górnych) polega na nacięciu w zmarszczce naturalnej, następnie wycina się nadmiar skóry i mięśnia okrężnego oka, co znacznie pogłębia górną część powieki. Jeśli są do tego wskazania wycinane są również przepukliny tłuszczowe. Ranę zszywa się bardzo cienką nitką tak, że blizna jest praktycznie niewidoczna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest stosunkowo krótki. Pobyt w klinice zależny jest od woli pacjenta. Godzinę po wykonaniu zabiegu można opuścić placówkę (czas może wydłużyć się ze względu na indywidualne zalecenia lekarskie).

Postępowanie pooperacyjne

W pierwszych czterech tygodniach zalecane jest zwracanie szczególnej uwagi na siebie mimo braku objawów, świadczących o niedawnym zabiegu, należy unikać skrajnych warunków atmosferycznych, przeciągów oraz forsowania się. Zalecany jest spokój, aby umożliwić szybkie gojenie. Należy również unikać nasłonecznienia, solarium i sauny. Zgodnie z zaleceniami chirurga plastyka, szwy usuwa się po 7-10 dniach. Można to zrobić w miejscowym gabinecie wskazanym przez lekarza rodzinnego. Więcej informacji na temat dalszego indywidualnego postępowania każdy pacjent otrzymuje przy wypisie z kliniki.

Zalecenia pozabiegowe

  • Codzienna dezynfekcja ran kwasem bornym.
  • Przez 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak: aerobic, siłownia, fitness, pływanie itp.
  • W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny oraz intensywnego opalania się.
  • Resztę zaleceń pozabiegowych pacjent otrzymuje przy wypisie z kliniki.

Informujemy, że ze względu na to, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i poszczególne przypadki różnią się między sobą, niektóre punkty niniejszych zaleceń pooperacyjnych mogą być inne aniżeli te, które pacjent otrzyma od swojego lekarza prowadzącego w klinice.