Korekta nosa (Rhinoplastyka)


Czym jest rhinoplastyka?

Operacja nosa (korekta nosa, rhinoplastyka) ma na celu poprawienie funkcjonalności z jednoczesnym poprawieniem wyglądu i proporcji nosa, uwydatniając harmonię rysów twarzy i wpływając bezpośrednio na poprawę własnej samooceny.

Korekta nosa może także zlikwidować problemy z oddychaniem, spowodowane przez nieprawidłową budowę przegrody nosowej. Długotrwała niedrożność nosa może w konsekwencji doprowadzić między innymi do problemów kardiologicznych oraz utrudniać prawidłową wymianę gazową prowadząc do niedotlenienia, gorszego samopoczucia, obniżenia sprawności intelektualnej i odbijać się negatywnie na wyglądzie szczęki (objawiając się na przykład tyłozgryzem).

Kiedy rozważyć operację nosa (rhinoplastykę)?

Każdego roku około pół miliona ludzi zainteresowanych jest poprawą funkcjonalności i wyglądu swojego nosa. Kształt nosa jest zazwyczaj uwarunkowany genetycznie, zdarzają się przypadki, w których jego wygląd zmienia się w wyniku procesu starzenia się, w rezultacie urazu lub wcześniejszych operacji. Jedno jest pewne, nic nie ma większego znaczenia dla wyglądu twarzy jak wielkość i kształt nosa.  Nos stanowi początek drogi oddechowej, co ma istotny wpływ na funkcjonowanie całego układu oddechowego. Ponieważ, przede wszystkim, nos nadaje twarzy określony charakter, nawet niewielka zmiana może w znaczący sposób poprawić wygląd pacjenta.

Plastyka nosa ma wpływ na:

  • wielkość nosa – w stosunku do pozostałych elementów konstrukcji twarzy,
  • szerokość nosa na grzbiecie,
  • profil nosa z widocznym garbem lub wklęśnięciem na grzebiecie,
  • czubek nosa, który jest zbyt duży, „kartoflowaty”, opadający lub zadarty,
  • zbyt duże, zbyt szerokie lub zadarte nozdrza,
  • asymetrię i inne dewiacje nosa.

Przygotowanie do operacji (korekty) nosa

  • Zrób badania zalecone przez lekarza niezbędne w procesie kwalifikacji do zabiegu.
  • Zastosuj się do zaleceń lekarza odnośnie zażywanych leków, mających wspomóc organizm przed zabiegiem.
  • Rzuć lub przynajmniej ogranicz palenie – na 2-4 tygodnie przed zabiegiem.
  • Dwa tygodnie przed operacją nosa zabrania się zażywania aspiryny i jej pochodnych oraz ziołowych suplementów diety mających wpływ na krzepliwość krwi (tj. rozrzedzających krew).

Innowacyjna metoda korekty nosa PIEZO w klinice Beauty Group w Szczecinie

W klinice Beauty Group w Szczecinie operacja nosa wykonywana jest nie tylko metodą tradycyjną, lecz, przede wszystkim jako jedni w północnej części kraju wykonujemy ten zabieg również najnowocześniejszą metodą ultradźwiękową PIEZO.

Ta innowacyjna technologia pozwala na precyzję i kontrolę wymaganą do zmiany wyglądu nosa w mniej agresywny sposób.  Wykorzystuje wibracje ultradźwiękowe do precyzyjnego, delikatnego cięcia i przekształcania kości. Postęp ten umożliwia skrupulatną zmianę wyglądu kości nosowych przy jednoczesnej ochronie otaczającej tkanki miękkiej. Ta rewolucyjna procedura powoduje mniej krwawień, mniej zasinień, mniej obrzęków, szybszy powrót do zdrowia i lepsze wyniki operacji.

CO TO JEST PLASTYKA NOSA PIEZO (PIEZO RHINOPLASTY)?

Technologia PIEZO jest znana w Europie już od kilku lat i początkowo była stosowana głównie w stomatologii. Dopiero po paru latach stworzona została seria specjalnych mikroczipów dostosowanych do potrzeb plastyki nosa.

To cenne urządzenie pomaga zapewnić skuteczne rozwiązania dla pacjentów z szerokim zakresem oczekiwań związanych z rekonstrukcją nosa. Aspirator ultradźwiękowy eliminuje potrzebę stosowania wielu bardziej traumatycznych narzędzi do plastyki nosa i pozwala łatwiej manipulować jego kształtem. Instrument piezoelektryczny specjalizuje się w korekcji subtelnych nieregularności, usuwaniu i przekształcaniu kości, tworząc ogólnie bardziej symetryczny wygląd.

W JAKI SPOSÓB WYKONUJE SIĘ operację NOSA (RHINOPLASTYKĘ) PIEZO?

Podczas wykonywania tej procedury zazwyczaj stosowana jest „otwarta” plastyka nosa.

Pozwala to zachować wyjątkową dokładność i precyzję w obszarach docelowych. Podczas wykonywania zabiegu lekarz kontroluje kość, dokładnie ją pozycjonuje, wygładza i koryguje do bardziej pożądanego kształtu.

Do niedawna pacjenci zainteresowani plastyką nosa najbardziej obawiali się „złamania kości nosa” i niepewnych rezultatów operacji. Klasyczne zestawy chirurgiczne używane od ponad wieku obejmują w zasadzie te same narzędzia chirurgiczne z niewielkimi zmianami i ulepszeniami. W szkielecie kostnym nosa podstawowymi narzędziami chirurga są dłuto i młoteczek. Celem operatora jest usunąć garb z nosa, złamać kości grzbietu i poprzesuwać je tak, aby nos był węższy i prostszy.  W większości przypadków wyniki tego typu operacji były w zupełności zadowalające, ale czasami zdarza się, że kości nie łamią się dokładnie w punkcie, w jakim sobie operator zaplanuje.

Dzięki PIEZO pracuje się zupełnie inaczej.

Przy użyciu technologii PIEZO wykonuje się właściwie „rzeźbę” na układzie kostnym nosa, który kształtuje się w zależności od potrzeby.  Dzięki tej technice można zmniejszać grubość kości co w porównaniu z tradycyjną metodą nie jest możliwe i wiąże się z łamaniem kości.

Cała procedura odbywa się w doskonałym polu widzenia i pełną kontrolą co ma bezpośredni wpływ na precyzję wykonywanego zabiegu. Dzięki zastosowaniu tej małoinwazyjnej metody operacyjnej pacjent ma mniej krwawień, mniej zasinień, mniej obrzęków dzięki czemu okres rekonwalescencji może być znacznie krótszy.

DLACZEGO operacja nosa (RhinoplastykA) Z PIEZO JEST TAK REWOLUCYJNA?

Ta nowoczesna i mało inwazyjna technologa stosowana w naszej szczecińskiej klinice Beauty Group daje doskonałe rozwiązania poważnych problemów nosa, z którymi mierzy się chirurg plastyczny czy otorynolaryngolog. Operator wykonujący zabieg widzi teraz kość, którą chce ukształtować. W pełni kontroluje jej nową formę. Dokładnie monitoruje osłabienie kości, które chce przywrócić do normy. Teraz może wyszczuplić kości nosa, szczególnie u pacjentów z bardzo „ciężkim i grubym” szkieletem nosa. Poradzi sobie nawet z ruchomymi kośćmi po ewentualnym urazie lub po „osteotomii”.  Ta nowoczesna metoda daje operatorowi wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo pracy, zmniejsza do minimum możliwość nadwyrężenia lub nawet uszkodzenia miękkich tkanek operowanego obszaru takich jak skóra, błony śluzowe itp., a wszystko dzięki wyjątkowej precyzji w obszarze pracy operatora.

W zależności od techniki operacyjnej operacja plastyczna nosa może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, dotchawiczym. Cięcie wykonywane jest odpowiednio do wskazań operacyjnych. Zabieg polega na korekcji części chrzęstnej i kostnej nosa w zależności od zaplanowanego kształtu. Czasami plastyka nosa wymaga przeszczepu części chrzęstnych z innych partii ciała. Najczęściej wykonuje się przeszczepy z przegrody nosowej, ale też pobiera się tkanki z ucha lub, bardzo rzadko, z żebra. Zabieg kończy się szyciem wykonanych cięć skóry bądź błony śluzowej, tamponadą przewodów nosowych oraz unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej grzbietowej szyny. Zabieg trwa zwykle 1-3 godzin. Ostateczny wynik zabiegu, jakim jest operacja nosa jest widoczny dopiero po upływie kilku miesięcy. Obrzęki u różnych osób ustępują z różną szybkością i czasami nos wygląda bardzo dobrze już parę tygodni po zabiegu, w innych przypadkach należy się uzbroić w cierpliwość na kilka miesięcy – nawet do roku.

Ryzyko i możliwe powikłania po operacji nosa

Decyzja o poddaniu się operacji plastyki nosa jest kwestią niezwykle indywidualną. Musisz ocenić, czy w tym przypadku zabieg spełni Twoje oczekiwania i czy akceptujesz w pełni możliwe ryzyko i potencjalne komplikacje. Ryzyko obejmuje:

  • pęknięcie małych powierzchownych naczynek nosa,
  • infekcja,
  • gorsze gojenie się ran,
  • ryzyko związane ze znieczuleniem,
  • nadmierne krwawienie,
  • asymetria nosa,
  • zmiany w czuciu skóry (odrętwienie),
  • zmiana w procesie wdychania powietrza może się pojawić po zabiegu plastyki nosa lub plastyki przegrody nosowej,
  • nierówności przegrody – pojawiają się rzadko i wymagają zabiegu korygującego,
  • blizny,
  • zmiany w kolorze skóry,
  • obrzęk,
  • prawdopodobieństwo powtórnej operacji.

Okres rekonwalescencji po operacji nosa

Zastosowana tamponada przewodów nosowych utrzymana zostaje ok. 48 godzin. Po 8-10 dniach następuje zdjęcie opatrunku unieruchamiającego (szyny). Obrzęk ustępuje zazwyczaj po okresie ok. 3-4 tygodni od zabiegu.

Pierwszego dnia po zabiegu należy pozostać w łóżku z głową uniesioną wyżej. Stosowanie zimnych okładów zmniejsza krwiaki i obrzęki. W ciągu następnych kilku dni nie należy zbyt aktywnie usuwać wysięku z nosa.

Po zdjęciu opatrunku zewnętrznego można pokryć skórę makijażem. Przez trzy miesiące po operacji nosa należy unikać urazów, przegrzewania się i oziębiania.

Nos po operacji jest szczególnie wrażliwy na urazy, toteż należy zachować ostrożność podczas uprawiania sportów, niewskazane jest też przed upływem 3 tygodni noszenie okularów. Na początku trzeba również unikać nadmiernego nasłonecznienia oraz korzystania z solarium i sauny.

Dokładne informacje na temat dalszego indywidualnego postępowania każdy pacjent otrzymuje przy wypisie z kliniki.



Opinie pacjentów