Zabiegi proktologiczne. Usuwanie żylaków odbytu

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Żylaki odbytu to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Według statystyk problem ten może okresowo dotykać nawet co drugą osobę w naszym kraju. To bardzo wstydliwy problem, z którym można i a nawet należy walczyć.

Jeśli macie Państwo pytania odnośnie zabiegów proktologicznych zachęcamy do kontaktu ze specjalistą kliniki Beauty Group. W tym celu zapraszamy na osobistą konsultację.


Proktologia estetyczna jest działem medycyny zajmującym się leczeniem chorób wrażliwego obszaru jakim jest okolica odbytu i końcowy odcinek jelita grubego, czyli odbytnica.

Hemoroidy (guzki krwawnicze) są prawidłową strukturą anatomiczną występującą u każdego człowieka. Znajdują się w kanale odbytu około 2 cm od szpary odbytu. Fizjologicznie spełniają one funkcje struktury anatomicznej uszczelniającej odbyt. Najczęściej występują trzy guzki krwawnicze, schowane wewnątrz odbytu.

Choroba hemoroidalna polega na stanach zapalnych guzków krwawniczych, które w skutek parcia pod ciśnieniem powiększają się, wypełniają krwią, ale nie opróżniają się do końca. Nadmierny skurcz zwieraczy odbytu powoduje wystąpienie podobnego stanu patofizjologicznego a przez to dolegliwości.

Pierwszymi niepokojącymi symptomami, które często bagatelizujemy, są świąd i pieczenie okolic odbytu, któremu często towarzyszy podrażnienie śluzówki i sącząca się wydzielina sprzyjająca powstawaniu stanu zapalnego. Kolejnym niepokojącym objawem jest pojawiające się uczucie niepełnego wypróżniania, które wymusza na pacjencie dodatkowe parcie oraz krew na stolcu. W zaawansowanych stadium choroby dochodzi do wypadania guzków krwawniczych poza odbyt. Wówczas pacjenci uskarżają się na odczuwanie bólu i dyskomfortu przy siedzeniu i innych codziennych aktywnościach.

Objawy choroby hemoroidalnej:

 • krwawienie z odbytu,
 • świąd,
 • pieczenie,
 • upławy śluzowe,
 • wypadanie hemoroidów z kanału odbytu poza odbyt,
 • ból.

Leczenie hemoroidów rozpoczyna się po ustaleniu rozpoznania. Realizuje się je poprzez zastosowanie leczenia zachowawczego a w bardziej zaawansowanych przypadkach leczenia zabiegowego i operacyjnego. Najczęściej jedynie zaawansowana choroba hemoroidalna z wypadaniem hemoroidów i/lub niedokrwistością może wymagać operacji. Plan leczenia ustalany jest indywidualnie do dolegliwości, stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej i innych potrzeb pacjenta. Podstawą nowoczesnej terapii jest odpowiednie rozpoznanie zaawansowania choroby oraz zastosowanie najmniej inwazyjnej, ale i najskuteczniejszej, taktyki leczenia.

Rozpoznanie choroby hemoroidalnej każdorazowo wymaga konsultacji z lekarzem! Do wizyty konsultacyjnej pacjent nie musi być w żaden specjalny sposób przygotowany. W zależności od wyniku badania lekarz zaleca wykonanie innych badań diagnostycznych.

Leczenie zabiegowe: obliteracja splotów żylnych sklerozantem (lekiem powodującym ich włóknienie), stosowanie lasera Nd:Yag do zamknięcia poszerzonych naczyń krwionośnych hemoroidów i inne.

Leczenie operacyjne: wycięcie powiększonych, wypadających hemoroidów, wykonywane sporadycznie również w przypadku krwawień powodujących niedokrwistość.

Leczenie zabiegowe jak i operacyjne wymaga znieczulenia jak i odpowiedniego przygotowania pacjenta do planowanego zabiegu, które omawiane i ustalane jest podczas wizyty poprzedzającej jego wykonanie.

W okresie pozabiegowym i operacyjnym stosowane jest leczenie zachowawcze oraz cykl konsultacji pozabiegowych.

Rodzaje zabiegów

Skleroterapia żylaków odbytu

Skleroterapia jest jedną z metod leczenia obliteracyjnego żylaków polegającą na zlikwidowaniu przepływu krwi w żylakach poprzez wstrzykiwanie do nich substancji leczniczych. Do tego celu stosuje się polidokanol w różnych stężeniach. Zabiegi skleroterapii nie wymagają znieczulenia i stosowania leków przeciwbólowych. Zwykle po zabiegu nie ma przeciwskazań do natychmiastowego powrotu pacjenta do pełnej aktywności i codziennych obowiązków. Skleroterapię można przeprowadzić całkowicie bezpiecznie dla pacjenta jako zabieg ambulatoryjny.

Podstawowym celem skleroterapii żylaków odbytu jest uzyskanie ograniczonego obszaru zwłóknienia guzka krwawniczego bez jego chirurgicznego wycinania. Takie postępowanie nie likwiduje guzków krwawniczych lecz powoduje ich fiksację w obrębie kanału odbytnicy z zachowaniem ich fizjologicznych funkcji.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i laktacja,
 • choroba nowotworowa,
 • ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • stosowanie leków immunosupresyjnych,
 • zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków, które wydłużają czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe).

Zalecenia po zabiegu są indywidualnie dostosowywane do potrzeb pacjenta, rodzaju schorzenia oraz sposobu podania leku, jednakże punktami wspólnymi są:

 • lekkostrawna dieta,
 • ruch i unikanie długiego pozostawania w pozycji siedzącej,
 • unikanie bezpośredniego wystawienia miejsc poddawanych zabiegowi na promieniowanie UV.

Leczenie szczeliny odbytu preparatem toks. botul.

Toks. botul. jest stosowana w celach medycznych i należy do grupy leków zwiotczających mięśnie, o działaniu obwodowym. Działanie toks. botul. oparte jest na blokowaniu impulsów nerwowych do mięśni, do których została ona wstrzyknięta. Przeciwdziała to skurczom tych mięśni.

Jedynym z wielu zastosowań toks. botul. jest leczenie szczeliny odbytu.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i okres karmienia,
 • stosowanie wybranych leków (antybiotykoterapia, leczenie przeciwkrzepliwe),
 • niektóre choroby neurologiczne,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • nietolerancja aktywnych składników preparatu.

Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje toks. botul. przy pomocy cienkiej igły. Pacjent może odczuwać delikatne ukłucie, sam zabieg jest jednak szybki i bezbolesny. Stosowanie toks. botul. przez doświadczonego lekarza jest całkowicie bezpieczne. Pacjent po zabiegu od razu wraca do swoich codziennych obowiązków. Zalecenia po zabiegu są indywidualnie dostosowywane do potrzeb pacjenta.

Korekta fałdów anodermalnych

Anoderma to skóra znajdująca się w końcowym odcinku kanału odbytu. Jest ona pozbawiona gruczołów i bardzo słabo ukrwiona, ale jednocześnie posiada bogate unerwienie bólowe. Pokryta jest wielowarstwowym nabłonkiem. W chorobach odbytu, takich jak żylaki, może pojawić się przerost anodermy w postaci okołoodbytniczych fałdów skórnych powodujących u pacjentów dyskomfort i negatywne odczucia estetyczne.

Przeciwwskazania:

 • ciąża i laktacja,
 • choroba nowotworowa,
 • ostre zakażenia wirusowe, zakażenie wirusem HIV,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • stosowanie leków immunosupresyjnych,
 • zaburzenia krzepliwości krwi oraz przyjmowanie leków (przeciwwskazania względne), które wydłużają czas krwawienia (leki przeciwzakrzepowe).

Okołoodbytnicze fałdy anodermalne są usuwane chirurgicznie. Jeżeli choroba nie nawraca powtórzenie zabiegu nie jest konieczne. Zabieg wykonany prawidłowo przez doświadczonego lekarza proktologa jest bezpieczny. Powrót do codziennej aktywności jest możliwy dość szybko. Mogą pojawić się przejściowe pobolewania w operowanej okolicy ciała. Istnieje zagrożenie miejscowym stanem zapalnym i/lub może pojawić się świąd.

Zalecenia po zabiegu:

 • stosowanie diety bogatej w błonnik,
 • regularne posiłki,
 • dbanie o regularne wypróżnienia,
 • stosowanie leków przepisanych przez lekarza,
 • wykonywanie nasiadówek.

Laserowe leczenie żylaków odbytu

Zabieg laserowego leczenia żylaków odbytu to małoinwazyjna procedura z zakresu proktologii, umożliwiająca skuteczne pozbycie się problemu hemoroidów niezależnie od stopnia ich zaawansowania. Laseroterapię można stosować w terapii żylaków zarówno I, II i III, jak i IV stopnia, dzięki czemu technika ta jest bardzo uniwersalna.

Do jednych z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków odbytu należy laseroterapia, polegająca na naświetlaniu zmienionych chorobowo guzków krwawniczych za pomocą wprowadzonego do ich wnętrza światłowodu zasilanego światłem lasera. Obecnie podczas leczenia hemoroidów stosuje się dwa rodzaje urządzeń: laser CO2 oraz laser neodymowo-yagowy (Nd:YAG). Działanie pierwszego systemu polega na odparowaniu zewnętrznych części guzka poza odbytem, natomiast laser Nd:YAG służy do wywołania fotokoagulacji u podstawy hemoroidu i spowodowania tym sposobem jego martwicy.

Dzięki zabiegowi laserowemu można pozbyć się hemoroidów różnej wielkości. Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, a w porównaniu do innych, bardziej inwazyjnych metod leczenia, cechuje się znacznie mniejszym ryzykiem uszkodzenia zwieracza odbytu – wynika to z faktu, że zabieg laserowy, dzięki wykorzystaniu skupionej wiązki światła, może być wykonany w sposób bardzo precyzyjny. Procedura na ogół nie wymaga hospitalizacji i przeprowadzana jest w ramach chirurgii jednego dnia. Do zalet tej metody zalicza się również niewielki ból pozabiegowy oraz bardzo wysoka skuteczność.

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.