Przepuklina - zdjęcie

Przepuklina brzuszna (pępkowa, pachwinowa)


Przepuklina brzuszna to patologiczne uwypuklenie części narządów znajdujących się w jamie brzusznej (najczęściej jelit) przez otwór w powłokach.

W klinice Beauty Group wykonywane są operacje przepukliny brzusznej, pachwinowej i pępkowej z wykorzystaniem kleju tkankowego do fiksacji siatek syntetycznych. Jeśli macie Państwo pytania odnośnie zabiegu zachęcamy do kontaktu ze specjalistą – w tym celu zapraszamy na osobistą konsultację.

Rodzaje przepuklin brzusznych:

 • udowa
 • pachwinowa
 • pępkowa
 • kresy białej, która pojawia się wzdłuż linii łączącej mostek ze spojeniem łonowym
 • pooperacyjna, która wykształca się w bliznach pooperacyjnych

Najczęściej występujące objawy przepukliny brzusznej:

 • Elastyczne uwypuklenie, zazwyczaj w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Uwypuklenie to ma postać twardego i napiętego guzka, którego nie można cofnąć. Guzek powiększa się zwykle podczas kaszlu, wysiłku lub po oddaniu stolca
 • Ból brzucha – podobny do bólu towarzyszącego chorobie wrzodowej
Z biegiem lat niezaopatrzona przepuklina może się powiększać, a jej objawy narastać. Wówczas zwiększa się ryzyko uwięźnięcia jelit. Powikłanie to może być bardzo groźne w skutkach.

Pacjenci bardzo często bagatelizują problemy z przepukliną, traktując ją bardziej jako defekt estetyczny, aniżeli problem zdrowotny. Nic bardziej mylnego! W każdej chwili może dojść do uwięźnięcia jelit, a wtedy tylko szybka interwencja chirurgiczna ratuje życie.
Niestety jedyną formą wyleczenia przepukliny jest operacja.

Przeciwwskazania

 • obecność stanu zapalnego bądź ropnego skóry lub tkanki podskórnej w okolicy przepukliny
 • choroby przebiegające z ogólnym stanem zapalnym
 • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe – choroba niedokrwienna serca (dusznica bolesna), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność krążenia, niedokrwistość, zaburzenia elektrolitowe, cukrzyca

LISTA ZALECEŃ PRZEDOPERACYJNYCH – DO POBRANIA
DO ZABIEGU W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM
DO ZABIEGU W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Obecnie wyróżnia się dwie metody leczenia operacyjnego:

 • 1. Leczenie tradycyjne – otwarte, które można wykonać bez użycia lub z zastosowaniem materiałów sztucznych (tj. siatki).

Pierwszą metodę stosuje się w przypadku małych przepuklin (wrota do 5 cm). Podczas operacji chirurg usuwa przepuklinę i zszywa brzegi ubytku, jednak częściej w miejsce ubytku wszywa się syntetyczną siatkę, co umożliwia pewne zamknięcie ubytku. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w leczeniu przepuklin dużych, np. położonych w nadbrzuszu.

Najważniejsze jest wzmocnienie osłabionych powłok brzusznych. Podczas zabiegu zbliża się do siebie mięśnie, rozcięgna i więzadła i zakłada na nie mocne szwy chirurgiczne. Gdy ubytki są spore, w powłoki brzuszne wszczepia się dodatkowo specjalne siatki, które chronią przed nawrotem dolegliwości. Od zakresu operacji zależy okres rekonwalescencji – często można wstać z łóżka już kolejnego dnia. Jeśli nie ma komplikacji, zwykle po 1 – 3 dniach pacjent może zostać wypisany z kliniki. Czasami nawet – jeżeli przepuklina jest naprawdę niewielka – zabieg może zostać przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub krótkim dożylnym, co umożliwia pacjentowi wypis jeszcze tego samego dnia wieczorem.

 • 2. Drugim sposobem na zoperowanie przepukliny jest laparoskopia.

Jak w każdym przypadku, również i ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że chory szybciej zdrowieje, bo rana pooperacyjna jest niewielka. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że laparoskop nie daje możliwości precyzyjnego umocowania siatki, przez co zdarzają się nawroty choroby.

W naszej klinice przeprowadzane są tylko operacje otwarte.

Główne zalecenia pooperacyjne:

Po powrocie do domu powinno się zapobiegać zaparciom, aby przepuklina się nie odnowiła. Przez trzy miesiące należy unikać wysiłku fizycznego, zwłaszcza dźwigania. Przez kilka tygodni po zabiegu należy unikać potraw powodujących gazy lub zaparcia, obowiązuje też wówczas zakaz spożywania napojów gazowanych. Pacjent powinien starać się zrzucić nadmierne kilogramy oraz gimnastykować się, aby wzmocnić mięśnie brzucha.