Zmniejszenie biustu (redukcja)


Zmniejszenie piersi (redukcja piersi) ma na celu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej i skóry. Celem zabiegu jest osiągnięcie wielkości piersi proporcjonalnych do sylwetki.

Zbyt duże piersi mogą powodować u niektórych kobiet problemy zarówno zdrowotne, jak i emocjonalne. Duże, nieproporcjonalne piersi często utrudniają prowadzenie aktywnego trybu życia i nadmiernie obciążają kręgosłup doprowadzając w konsekwencji do wad postawy, zaś dyskomfort emocjonalny i uczucie skrępowania, które często towarzyszą kobietom ze zbyt dużym biustem, jest tak samo dla nich istotną kwestią, jak dyskomfort fizyczny i ból. Operacja plastyczna piersi – redukcja piersi – może być jedynym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy biust staje się przyczyną fizycznych i psychicznych dolegliwości.

Niepożądane skutki posiadania zbyt dużego biustu to między innymi:

 • Nadmiernie obciążony kręgosłup, co może być przyczyną powstania jego wady, utrudniać oddychanie i przeszkadzać w zwykłej aktywności fizycznej.
 • Przyciągają nadmierną uwagę innych osób, co dla niektórych pacjentek może być krępujące.
 • Zaburzają proporcje sylwetki, powodują, że wydaje się ona zbyt masywna i grubsza niż w rzeczywistości.
 • Bóle w obszarze piersi, karku czy pleców.

Operacja plastyczna piersi – zmniejszenie piersi jest często jedynym sposobem na wyeliminowanie tych wszystkich psychicznych i fizycznych dolegliwości. Zaniedbanie tego problemu najczęściej prowadzi do schorzeń, których skutków nie da się już odwrócić.

      

Więcej zdjęć

Przygotowanie się do zabiegu

Zrób badania zalecone przez lekarza niezbędne w procesie kwalifikacji do zabiegu. Zastosuj się do zaleceń lekarza odnośnie do zażywanych leków, mających wspomóc organizm przed zabiegiem. Rzuć lub przynajmniej ogranicz palenie – na 2-4 tygodnie przed zabiegiem. Dwa tygodnie przed operacją zabrania się zażywania aspiryny i jej pochodnych oraz ziołowych suplementów diety mających wpływ na krzepliwość krwi (lub innych leków zmniejszających krzepliwość krwi czy wydłużających czas krwawienia albo gojenie ran bez konsultacji z lekarzem).

Zabieg

Operacja plastyczna piersi redukcja piersi – jest zabiegiem wykonywanym w pełnym znieczuleniu podczas której następuje redukcja tkanki tłuszczowej piersi i części gruczołu piersiowego oraz usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej.  Wybór metody operacyjnej uzależniony jest warunków anatomicznych pacjentki i uzgadniany w trakcie konsultacji przedoperacyjnej natomiast same cięcia i blizna są wkoło otoczki i pionowo od otoczki do bruzdy pod piersią lub wokół otoczki, pionowo i w fałdzie. Po usunięciu nadmiaru tkanek piersi modeluje się tak aby stały się jędrniejsze, wyżej usytuowane i bardziej estetyczne.

Możliwości cięć chirurgicznych:

1. Okrągłe wokół otoczki brodawki;

rpc1

2. Cięcie w kształcie klucza (kształt rakiety do tenisa): z cięciem wokół otoczki brodawki i pionowym od otoczki do bruzdy pod piersią

rpc2

3. Cięcie w kształcie odwróconej litery T („kotwica”): z cięciem wokół otoczki brodawki i pionowym od otoczki do bruzdy pod piersią oraz poziomym wzdłuż bruzdy pod piersią.

rpc3

Operacja plastyczna – zmniejszenie piersi – trwa zwykle od 2 do 4 godzin. Jednakże na podziwianie w pełni osiągniętych rezultatów należy poczekać nawet kilku miesięcy a nawet rok. Obrzęki u różnych osób ustępują z różna szybkością.

Ryzyko i możliwe komplikacje pooperacyjne

Decyzja o poddaniu się operacji jest kwestią niezwykle indywidualną. Pacjentka musi sama ocenić, czy w jej przypadku zabieg spełni jej oczekiwania i czy akceptuje w pełni możliwe ryzyko i potencjalne komplikacje. Ryzyko obejmuje m. in.:

 • przerosty blizn,
 • infekcje,
 • gorsze gojenie się ran,
 • ryzyko związane ze znieczuleniem,
 • nadmierne krwawienie,
 • zmiany we wrażliwości sutków i piersi, które jakkolwiek w większości przypadków są dolegliwością tymczasową, w bardzo niewielu przypadkach odnotowano zmiany trwałe,
 • zmiany w kolorze skóry,
 • obrzęk,
 • nieregularności w zarysie konturu piersi,
 • asymetria piersi,
 • krwiaki,
 • niemożność karmienia piersią,
 • ryzyko niewielkiej martwicy skóry na pograniczu cięć pionowego i poziomego,
 • niewielkie prawdopodobieństwo konieczności wykonania operacji uzupełniającej

UWAGA! Medycyna, w tym chirurgia nie zawsze pozwalają osiągnąć takie same efekty zabiegu u wszystkich osób, ponieważ każdy pacjent cechuje się indywidualnymi uwarunkowaniami. Pomimo oczekiwania jak najbardziej korzystnych efektów operacji, nie można zawsze zagwarantować uzyskania perfekcyjnego rezultatu każdego zabiegu. W niektórych sytuacjach może się okazać niemożliwym osiągnięcie optymalnych rezultatów wykonując tylko jeden zabieg. Niekiedy kolejna, mała korekta, może być wymagana, ażeby osiągnąć zamierzony cel estetyczny.

Okres rekonwalescencji

Pacjentka otrzymuje od nas specjalny, dobrze dopasowany biustonosz ze wskazaniem do noszenia ciągłego przez 6 tygodni. W pierwszych czterech tygodniach zalecane jest zwracanie szczególnej uwagi na reakcje organizmu. Mimo braku bólu lub innych objawów świadczących o niedawnej operacji należy unikać forsowania się, wykonywania gwałtownych, energicznych ruchów. Zalecany jest spokój, aby umożliwić szybkie gojenie. Aktywność sportowa, prace domowe (np. prasowanie, mycie okien), intensywny ruch mięśni piersiowych czy sen w pozycji na brzuchu są w tym czasie wykluczone. Należy również unikać nadmiernego nasłonecznienia, korzystania z solarium i sauny. Przez pierwsze trzy miesiące po zagojeniu wskazane jest samodzielne intensywne masowanie piersi oraz stosowanie maści i kremów zmiękczających blizny. Zgodnie z zaleceniami chirurga plastyka szwy usuwa się zwykle 10-14 dni po zabiegu. Można to zrobić w miejscowym gabinecie wskazanym przez lekarza rodzinnego. Dokładne informacje na temat dalszego indywidualnego postępowania każdy Pacjentka otrzymuje przy wypisie z kliniki.


Zalecenia pozabiegowe

 • Od pierwszego dnia po operacji należy przyjmować Rutinoscorbin (lub witaminę C) – 3 razy dziennie po 1 tabletce przez kolejne 14 dni.
 • Przez 3 tygodnie po operacji obowiązuje całkowity zakaz wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego takich jak: sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp.
 • Przez 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak: aerobik, siłownia, fitness, pływanie itp.
 • W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny oraz intensywnego opalania się.
 • Reszta zaleceń pooperacyjnych zostaje wydana pacjentowi po zabiegu

Informujemy, iż z racji na to, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i poszczególne przypadki różnią się między sobą, niektóre punkty niniejszych zaleceń pooperacyjnych mogą być inne niż te, które pacjent otrzyma od swojego lekarza prowadzącego w klinice.