Liposukcja (odsysanie tkanki tłuszczowej)


Liposukcja, znana także jako odsysanie tłuszczu, zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. To skuteczny sposób na modelowanie sylwetki, a nie metoda odchudzania, jak często błędnie się uważa. Zabieg ten dedykowany jest osobom, które borykają się z nadmiarem tłuszczu w wybranych partiach ciała, który nie znika mimo aktywności fizycznej i stosowania różnych diet. Czym jest liposukcja, na czym polega, jakie efekty można osiągnąć oraz jak wygląda proces rekonwalescencji? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Czym jest liposukcja?

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych partii ciała, takich jak brzuch, uda, ramiona czy biodra. W przeciwieństwie do odchudzania, którego celem jest redukcja wagi, liposukcja skupia się na poprawie proporcji ciała. Tkanka tłuszczowa w obszarze zabiegowym zostaje rozbita na mikrogranulki i usunięta z organizmu, co pozwala na uzyskanie bardziej harmonijnej sylwetki.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg odsysania tłuszczu (liposukcji)?

Zabieg liposukcji polecany jest osobom, które:

  • mają problem z pozbyciem się tłuszczu z konkretnych obszarów ciała,
  • zmagają się z nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, co zaburza proporcje sylwetki,
  • mimo diety i regularnych ćwiczeń nie osiągnęły zamierzonych efektów sylwetkowych.

Warto jednak zaznaczyć, że liposukcja nie jest zabiegiem na odchudzanie, a ma na celu modelowanie sylwetki poprzez usunięcie tłuszczu z miejsc, które są odporne na tradycyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej.

Metodyka liposukcji – Power-Assisted Lipoplasty (PAL)

W naszej klinice zabieg odsysania tkanki tłuszczowej wykonujemy metodą Power–Assisted Lipoplasty (PAL) przy użyciu najnowocześniejszej aparatury medycznej, sprowadzonej ze Stanów Zjednoczonych. Badania wykazały, że raz usunięta tkanka tłuszczowa z reguły nie odtwarza się, a zatem ewentualne późniejsze wahania wagi nie powinny mieć wpływu na zachowanie proporcji sylwetki uzyskanych w wyniku liposukcji. Dodatkowym walorem metody PAL jest możliwość uzyskania dużej precyzji zabiegu oraz stosunkowo niewielka jego inwazyjność. Podjęcie decyzji o poddaniu się zabiegowi jest najczęściej trudne, mimo protestów nadmiernie obciążonego układu kostnego i poczucia bezsilności, gdy wszystkie naturalne metody spalenia tkanki tłuszczowej zawiodły.


Przygotowanie do zabiegu liposukcji

  • Zrób badania zalecone przez lekarza niezbędne w procesie kwalifikacji do zabiegu.
  • Zastosuj się do zaleceń lekarza odnośnie zażywanych leków, mających wspomóc organizm przed zabiegiem.
  • Rzuć lub przynajmniej ogranicz palenie – na 2-4 tygodnie przed zabiegiem.
  • Dwa tygodnie przed operacją zabrania się zażywania aspiryny i jej pochodnych oraz ziołowych suplementów diety mających wpływ na krzepliwość krwi (tj. rozrzedzających krew).

Przebieg zabiegu liposukcji

Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od ilości tkanki tłuszczowej oraz wybranego obszaru ciała. Procedura rozpoczyna się od wprowadzenia specjalnego płynu, który zamienia tłuszcz w mikrogranulki, a następnie kaniulą o średnicy 2,5 mm odsysa się nadmiar tkanki tłuszczowej. Dzięki niewielkiej średnicy kaniuli blizny są niemal niewidoczne po wygojeniu.

Rekonwalescencja po liposukcji

Po zabiegu pacjent musi nosić specjalną odzież uciskową przez 4-6 tygodni, co pomaga zredukować obrzęk i przyspiesza gojenie się operowanych obszarów. Ubranie uciskowe nosi się nieprzerwanie przez pierwszy tydzień, a później można je zdejmować na krótkie okresy czasu. Pełne wygojenie i uzyskanie ostatecznych rezultatów może potrwać kilka miesięcy.

Możliwe powikłania i ryzyko zabiegu liposukcji

Jak każdy zabieg chirurgiczny, liposukcja wiąże się z pewnym ryzykiem. Do najczęstszych powikłań należą obrzęki, zasinienia oraz tymczasowe nierówności skóry. W rzadkich przypadkach mogą pojawić się komplikacje, takie jak krwiaki czy infekcje. Warto jednak zaznaczyć, że większość powikłań jest wynikiem zbyt dużej ilości usuniętego tłuszczu lub nieodpowiedniego postępowania po zabiegu. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne wizyty kontrolne.

Pacjent musi być świadomy faktu, że w zdecydowanej większości przypadków komplikacje pooperacyjne są wynikiem zbyt dużej liposukcji (zbyt wiele partii ciała poddanych zabiegowi lub zbyt duża ilość odsysanego tłuszczu). Nie powinno się także wykonywać podczas tej samej sesji operacyjnej zabiegów nie powiązanych z liposukcją. Niebezpiecznym jest bowiem narażanie pacjenta na przedłużenie okresu pozostawania pod narkozą, co zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Pacjent powinien wiedzieć, że czasami w wyniku liposukcji mogą powstać nierówności na skórze (tkanki podskórne mogą mieć wgłębienia). Im cieńsza kaniula używana podczas operacji, tym większa precyzja wykonywanego zabiegu. Przy czym w większości przypadków nierówności te mają charakter tymczasowy i zostają one wyeliminowane poprzez odpowiedni masaż operowanych okolic ciała.

Efekty liposukcji

Efekty liposukcji są trwałe, ponieważ raz usunięta tkanka tłuszczowa nie odtwarza się w miejscu zabiegu. Pacjenci, którzy decydują się na ten zabieg, mogą cieszyć się smuklejszą, lepiej wymodelowaną sylwetką oraz zwiększoną pewnością siebie. Warto jednak pamiętać, że aby utrzymać uzyskane rezultaty, należy dbać o zdrowy styl życia – odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji

Podczas zabiegu zakładane jest pacjentowi ubranko uciskające, które należy nosić przez okres od 4 do 6 tygodni (wg wskazówek lekarza). W wyniku zabiegu ciało będzie zasinione i obrzęknięte. Jednakże początkowo objawy te są „ukryte” pod ubrankiem uciskowym i zazwyczaj już do momentu zdjęcia ubranka – znikają.

Po zabiegu pacjent otrzymuje specjalną listę instrukcji pooperacyjnych, w której jest opisane jak zażywać przepisane leki, jak dbać o operowane partie ciała; co pacjent może robić po zabiegu, a czego z całą pewnością mu się zabrania. Na przykład zabrania się przez okres od 4 do 6 miesięcy po zabiegu korzystania sauny, solarium (za wyjątkiem solarium natryskowego) oraz opalania się.

Pacjentowi mogą też zostać zalecone zabiegi uzupełniające, ażeby zredukować nadmiar skóry powstały w wyniki operacji. Są one potrzebne zwłaszcza w takich przypadkach, gdzie odessanych zostało więcej aniżeli 4 litry tłuszczu. Pacjenci, którzy odczuwają spłycenie oddechu, bóle klatki piersiowej oraz nierówne bicie serca, powinni się zgłosić do lekarza celem zdiagnozowania przyczyn tychże dolegliwości, które nie są normalnymi objawami pooperacyjnymi.


 

Podsumowanie

Liposukcja to skuteczny sposób na modelowanie sylwetki i usunięcie uporczywej tkanki tłuszczowej. Zabieg ten nie jest metodą odchudzania, ale pozwala na uzyskanie harmonijnych proporcji ciała. Dzięki nowoczesnym technikom, takim jak Power-Assisted Lipoplasty (PAL), zabieg jest bezpieczny, a jego efekty długotrwałe. Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych oraz zdrowy styl życia pozwolą cieszyć się smukłą sylwetką na lata.

 

Informujemy, iż z racji na to, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i poszczególne przypadki różnią się między sobą, niektóre punkty niniejszych zaleceń pooperacyjnych mogą być inne aniżeli te, które pacjent otrzyma od swojego lekarza prowadzącego w klinice.