Liposukcja (odsysanie tkanki tłuszczowej)


Liposukcja (zabieg odsysania tkanki tłuszczowej) zyskał w ostatnim czasie ogromną popularność na Zachodzie. Utrzymanie wagi proporcjonalnej do sylwetki i wytrzymałości układu kostnego stało się szczególnie trudne w obecnych czasach, wymuszających siedzący tryb życia, stres oraz nieregularny i często nieprzemyślany sposób odżywiania.

Odsysanie tkanki tłuszczowej jest zabiegiem, który często bywa mylony z odchudzaniem, co jest błędem. Liposukcja polega bowiem na modelowaniu sylwetki. Tkanka tłuszczowa znajdująca się w poddawanej zabiegowi partii ciała zostaje zamieniona w mikrogranulki, a następnie usuwana z organizmu. Dla kogo jest przeznaczony ten zabieg?

 • Dla osób, które mają problem z pozbyciem się tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała
 • Dla osób, u których tkanka tłuszczowa nie jest rozmieszczona równomiernie, zaburzając proporcje sylwetki

W naszej klinice zabieg odsysania tkanki tłuszczowej wykonujemy metodą Power – Assisted – Lipoplasty (PAL) przy użyciu najnowocześniejszej aparatury medycznej, sprowadzonej ze Stanów Zjednoczonych.  Badania wykazały, że raz usunięta tkanka tłuszczowa z reguły nie odtwarza się, a zatem ewentualne późniejsze wahania wagi nie powinny mieć wpływu na zachowanie proporcji sylwetki uzyskanych w wyniku liposukcji. Dodatkowym walorem metody PAL jest możliwość uzyskania dużej precyzji zabiegu oraz stosunkowo niewielka jego inwazyjność. Podjęcie decyzji o poddaniu się zabiegowi jest najczęściej trudne, mimo protestów nadmiernie obciążonego układu kostnego i poczucia bezsilności, gdy wszystkie naturalne metody spalenia tkanki tłuszczowej zawiodły. Większość pacjentów, decydujących się na operacyjną metodę modelowania sylwetki, ma za sobą wiele bezskutecznych prób pozbycia się nadmiaru tłuszczu za pomocą uprawiania sportu i stosowania różnych diet. W ich przypadku zabieg jest koniecznością, szczególnie, że obciążająca układ kostny nadwaga prędzej czy później odbije się negatywnie na zdrowiu. W obecnych czasach zachowanie szczupłej sylwetki uważane jest niemal za obowiązek. Pomijając już nawet fakt, że nadwaga stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, ludzie szczupli i proporcjonalnie zbudowani są postrzegani przez otoczenie jako bardziej atrakcyjni. Proporcjonalna sylwetka silnie kojarzy się z aktywnością, energią, młodością i pełnią sił witalnych. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie, bo człowiek o właściwej masie ciała z reguły jest sprawniejszy fizycznie i zdrowszy niż osoba z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Przygotowanie do zabiegu:

 • Zrób badania zalecone przez lekarza niezbędne w procesie kwalifikacji do zabiegu.
 • Zastosuj się do zaleceń lekarza odnośnie zażywanych leków, mających wspomóc organizm przed zabiegiem.
 • Rzuć lub przynajmniej ogranicz palenie – na 2-4 tygodnie przed zabiegiem.
 • Dwa tygodnie przed operacją zabrania się zażywania aspiryny i jej pochodnych oraz ziołowych suplementów diety mających wpływ na krzepliwość krwi (tj. rozrzedzających krew).

Zabieg

Liposukcja jest sztuką. Jest środkiem artystycznego wyrażenia siebie poprzez:

 • praktyczne zastosowanie wiedzy naukowej
 • tworzenie tego, co jest piękne
 • perfekcjonizm jakości wykonania dzieła
 • ciągłe dążenie do doskonalenia techniki
 • umiejętności nabyte w ciągu lat doświadczeń w pracy chirurga, a przede wszystkim…
 • sprawianie, że ludzie czują się szczęśliwi z samymi sobą.

Sztuka jednak powinna być ściśle powiązana z bezpieczeństwem. Słowo sztuka wskazuje nam na umiejętności chirurga oraz mistrzostwo stosowanej techniki zabiegu. Aby móc osiągnąć mistrzostwo w sztuce, chirurg musi posiadać umiejętność i inteligencję ażeby unikać wystawiania pacjenta na niepotrzebne ryzyko. Prawdziwy artysta w swojej sztuce daje lepsze rezultaty i stosuje najbezpieczniejsze rozwiązania techniczne… i nigdy nie zapomina o swoim najważniejszej powinności, ażeby po pierwsze – nie szkodzić(!) W praktyce oznacza to, że nawet jeżeli pacjent chce się poddać operacji usunięcia bardzo dużej ilości tkanki tłuszczowej podczas jednej sesji operacyjnej, lekarz powinien potrafić go przekonać, że rozłożenie tej procedury na serię mniejszych zabiegów jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dającym jednocześnie gwarancję znacznie lepszych – bo bardziej precyzyjnych – rezultatów operacji. Zabieg liposukcji wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym (rodzaj znieczulenia może być uzależniony od ilości tkanki tłuszczowej oraz partii, która ma być poddana zabiegowi. Podany zostaje płyn, który zmienia tkankę tłuszczową w mikrogranulki, którą są następnie usuwane z ciała. Ażeby móc wprowadzić kaniulę do odsysania tkanki tłuszczowej, chirurg plastyk wykonuje niewielkie nacięcie. Niemniej jednak, dzięki temu, że średnica kaniuli wynosi zaledwie 2,5 mm, powstałe w ten sposób blizny są po wygojeniu się praktycznie niewidoczne. Na wspomniane nacięcia zakłada się szwy (do usunięcia 7 dni po zabiegu) lub – zamiast szwów – skleja się brzegi skóry specjalnymi plastrami STERI STRIP. Po zabiegu zakładane jest specjalne ubranko uciskowe, które w okresie pierwszych godzin po zabiegu ma za zadanie zredukowanie krwawienia, zaś w okresie rekonwalescencji ma zredukować obrzęk operowanych partii ciała.

Ryzyko zabiegu

Pacjent musi być świadomy faktu, że w zdecydowanej większości przypadków komplikacje pooperacyjne są wynikiem zbyt dużej liposukcji (zbyt wiele partii ciała poddanych zabiegowi lub zbyt duża ilość odsysanego tłuszczu). Nie powinno się także wykonywać podczas tej samej sesji operacyjnej zabiegów nie powiązanych z liposukcją. Niebezpiecznym jest bowiem narażanie pacjenta na przedłużenie okresu pozostawania pod narkozą, co zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych. Pacjent powinien wiedzieć, że czasami w wyniku liposukcji mogą powstać nierówności na skórze (tkanki podskórne mogą mieć wgłębienia). Im cieńsza kaniula używana podczas operacji, tym większa precyzja wykonywanego zabiegu. Przy czym w większości przypadków nierówności te mają charakter tymczasowy i zostają one wyeliminowane poprzez odpowiedni masaż operowanych okolic ciała.

Rekonwalescencja

Podczas zabiegu zakładane jest pacjentowi ubranko uciskające, które należy nosić przez okres od 4 do 6 tygodni (wg wskazówek lekarza). W wyniku zabiegu ciało będzie zasinione i obrzęknięte. Jednakże początkowo objawy te są „ukryte” pod ubrankiem uciskowym i zazwyczaj już do momentu zdjęcia ubranka – znikają. Po zabiegu pacjent otrzymuje specjalną listę instrukcji pooperacyjnych, w której jest opisane jak zażywać przepisane leki, jak dbać o operowane partie ciała; co pacjent może robić po zabiegu, a czego z całą pewnością mu się zabrania. Na przykład zabrania się przez okres od 4 do 6 miesięcy po zabiegu korzystania sauny, solarium (za wyjątkiem solarium natryskowego) oraz opalania się. Pacjentowi mogą też zostać zalecone zabiegi uzupełniające, ażeby zredukować nadmiar skóry powstały w wyniki operacji. Są one potrzebne zwłaszcza w takich przypadkach, gdzie odessanych zostało więcej aniżeli 4 litry tłuszczu. Pacjenci, którzy odczuwają spłycenie oddechu, bóle klatki piersiowej oraz nierówne bicie serca, powinni się zgłosić do lekarza celem zdiagnozowania przyczyn tychże dolegliwości, które nie są normalnymi objawami pooperacyjnymi.


Zalecenia pozabiegowe

Po przeprowadzeniu zabiegu przez 6 kolejnych tygodni należy nosić odzież uciskową, (spodnie lub pas), tzn.:

 • przez pierwszy tydzień nonstop, bez zdejmowania;
 • po 7 dniach zdjąć odzież, zdjąć gaziki i plastry, wziąć prysznic, wyprać odzież i założyć na następny, czyli drugi, tydzień;
 • po 2 tygodniach ciągłego noszenia odzieży (dzień i noc) można zdejmować odzież raz dziennie przed wzięciem prysznica i ponownie zakładać, i tak przez 3 i 4 tydzień;
 • w czasie 5 i 6 tygodnia można nosić odzież tylko w nocy; jeśli jest możliwe noszenie jej również w dzień – to proszę nosić.

Po 10 dniach od operacji, przez 6 kolejnych tygodni,

 • masaż 1 x dziennie przez godzinę, polegający na uciskaniu własną dłonią miejsc operowanych lub wykonany przez zawodowego masażystę.
 • Antybiotyk – 2 x 1 tabletka przez sześć dni.
 • Witamina C – 3 x 1 tabletka przez 2 tygodnie.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji zaleca się niekorzystanie z solarium, sauny oraz unikanie intensywnego opalania się.

Informujemy, iż z racji na to, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i poszczególne przypadki różnią się między sobą, niektóre punkty niniejszych zaleceń pooperacyjnych mogą być inne aniżeli te, które pacjent otrzyma od swojego lekarza prowadzącego w klinice.