Podniesienie biustu (plastyka piersi)


Podniesienie piersi, podniesienie biustu (plastyka piersi, mastopeksja) to zabieg, który stosuje się, gdy piersi pod wpływem siły grawitacji oraz osłabienia tkanki stają się piersi opadające oraz pozbawione jędrności. Nawet jeśli nadal zachowują rozmiary proporcjonalne do ciała, ich kształt bywa dość daleki od ideału. Bardzo często, dla poprawy objętości piersi, procedurę tą łączy się z operacją wypełnienia piersi implantami piersiowymi.

Przykład pełnej plastyki piersi:

Przykład plastyki piersi z wypełnieniem implantami:

Najczęstszymi przyczynami, z powodu których kobiety decydują się na operację podniesienia biustu są:

 • utrata jędrności i objętości piersi po ciąży,
 • wiotkie, opadające piersi po utracie dużej masy ciała,
 • opadające piersi, które straciły swój wcześniejszy kształt ze względu na postępujące procesy starzenia się.

Chirurdzy plastyczni operujący w Klinice Beauty Group zgodnie twierdzą, że najczęściej wyrażaną obawą przed operacją plastyczną piersi jest lęk przed bólem. Tymczasem ponad 95% pacjentek, które poddały się operacji podniesienia piersi w naszej klinice twierdzi, że wspominany ból i inne uciążliwości przypisywane temu zabiegowi są mocno przesadzone.

PRZYGOTOWANIE DO OPERACJI PODNIESIENIA PIERSI

Planując operację należy pamiętać:

 • Przynajmniej na cztery tygodnie przed datą zabiegu ograniczyć lub rzucić palenie papierosów
 • Dwa tygodnie przed operacją plastyki biustu nie można też zażywać aspiryny ani żadnych jej pochodnych (lub innych leków zmniejszających krzepliwość krwi czy wydłużających czas krwawienia albo gojenia ran bez konsultacji z lekarzem)
 • Poinformuj lekarza o wszystkich lekach jakie zażywasz lub w ostatnim czasie zażywałaś
 • Przygotuj sobie informację o lekach, na które jesteś uczulona
 • Pełną kartę zaleceń przedoperacyjnych wraz z listą badań potrzebnych w procesie kwalifikacji do operacji pacjentki otrzymują po zarezerwowaniu terminu zabiegu

Jeżeli z różnych względów pacjentka nie może przygotować wyników wcześniej, możemy je wykonać już po przyjeździe do Kliniki Beauty Group w Szczecinie.

lista zaleceń przedoperacyjnych – do pobrania

KONSULTACJA A ZABIEG

W przypadku pacjentów Kliniki Beauty Group przyjeżdżających z odległych rejonów kraju oraz z zagranicy, konsultacja przed operacją podniesienia piersi, kwalifikująca pacjentów do zabiegu, powinna zostać przeprowadzona nie później niż na dzień przed zaplanowanym zabiegiem.

W trakcie konsultacji z chirurgiem plastykiem powinnaś zapytać o wszystkie kwestie związane z planowaną operacją, które Cię nurtują i budzą niepokój.

Czas konsultacji z chirurgiem plastycznym nie jest w żaden sposób ograniczony!

Podczas rozmowy z lekarzem możesz swobodnie omówić zakres oraz przebieg planowanej operacji podniesienia piersi. Wybierana jest wówczas także metoda operacyjna. Chirurg plastyk omawia również z pacjentką stopień ryzyka operacyjnego oraz przebieg okresu rekonwalescencji.

WAŻNE! W dniu zaplanowanego zabiegu (podniesienia piersi – plastyka piersi) należy być na czczo (nie wolno spożywać żadnych pokarmów na 8-14 godzin ani płynów na 6 godzin przed zabiegiem).

OPERACJA PODNIESIENIA BIUSTU

Aby zagwarantować pożądany efekt operacji podniesienia piersi specjaliści operujący w Klinice Chirurgii Plastycznej Beauty Group stosują dwie metody operacyjne:

Pierwsza metoda operacyjna – mniej inwazyjna – mająca na celu podniesienie piersi polega na wypełnieniu pustego gruczołu piersiowego odpowiednim implantem piersiowym, który jednocześnie nadaje oczekiwany kształt piersiom. Technika ta stosowana jest szczególnie w przypadku pacjentek, którym nie zależy na zmniejszeniu wielkości piersi, a opadanie piersi nie jest zbyt duże.

W przypadku większego opadania piersi konieczna jest plastyka piersi polegająca na usunięciu nadmiaru luźnej skóry piersi i podszyciu gruczołu piersiowego.

W zależności od złożoności operacji, może być wymagane cięcie na piersi:

 • w kształcie odwróconej litery T (tzw. kotwica): cięcie wkoło otoczki, pionowe od otoczki do bruzdy pod piersią i wzdłuż fałdu podpiersiowego
 • w kształcie tzw. klucza (metoda Le Jour): cięcie wkoło otoczki i pionowe od otoczki do bruzdy pod piersią
 • cięcie tylko wkoło otoczki

Szwy

Po operacji podniesienia -plastyka piersi – zakładane są szwy, które należy usunąć 8-14 dni po operacji, chyba że zastosowane zostały szwy rozpuszczalne. Zastosowanie po operacji plastyki – podniesienia piersi rozpuszczalnych szwów, to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentek z zagranicy, które mogą mieć problem z umówieniem się na wizytę do swojego lekarza.

Rodzaj zakładanych szwów jest kwestią indywidualną, omawianą z pacjentką podczas konsultacji przedoperacyjnej.

OKRES REKONWALESCENCJI PO PODNIESIENIU PIERSI

Zalecenia dla pacjentek które poddały się operacji podniesienia piersi w klinice Beauty Group w Szczecinie.

 • Po operacji otrzymasz specjalny dobrze dopasowany biustonosz ze wskazaniem do noszenia ciągłego przez kilka kolejnych tygodni.
 • W dniu wypisu otrzymasz też kartę zaleceń pooperacyjnych z wszystkimi istotnymi informacjami, niezbędnymi w okresie rekonwalescencji.
 • Przez pierwsze 2-3 tygodnie po operacji unikaj wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne, etc).
 • Podczas całego pierwszego etapu rekonwalescencji, tj. przez sześć kolejnych tygodni po operacji, obowiązuje zakaz uprawiania sportu (aerobic, siłownia, pływanie, itp.).
 • Do 6 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny oraz solarium; należy też unikać intensywnego opalania się.

Zapraszamy do skorzystania z oferty kliniki chirurgii plastycznej Beauty Group w Szczecinie!
Personel naszej kliniki chętnie odpowie na wszelkie Państwa pytania i pomoże rozwiać wątpliwości.