gineomastia

Ginekomastia


Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to schorzenie charakteryzujące się przerostem gruczołów piersiowych u mężczyzn. Występuje w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej, włóknistej i/lub tłuszczowej w obszarze piersi. Ginekomastia może dotknąć mężczyzn w każdym wieku, wpływając znacząco na ich samopoczucie i jakość życia.

Przyczyny ginekomastii

Ginekomastia może być spowodowana różnymi czynnikami:

  • Zmiany hormonalne (zaburzenia równowagi pomiędzy testosteronem a estrogenem). Jeżeli zmiany te dotyczą nastolatków, to problem zazwyczaj znika w momencie zakończenia procesu dojrzewania. Dolegliwość może się też pojawić wraz z postępowaniem procesu starzenia się – mężczyźni produkują wówczas mniej testosteronu, który normalnie równoważy niepożądane działania estrogenu
  • Otyłość. Może ona powodować gromadzenie się tkanki tłuszczowej w piersiach. Otyłość powoduje też podwyższenie poziomu estrogenu, który stymuluje powiększenie gruczołów piersiowych
  • Efekt uboczny zażywania niektórych leków

Problem może powodować psychiczny dyskomfort i wpływać niekorzystnie na samoocenę ograniczając codzienną aktywność fizyczną.

Objawy ginekomastii

Ginekomastia może być zlokalizowana jednostronnie lub obustronnie i charakteryzuje ją:

  • Nadmierna ilość zgromadzonej w rejonie sutka tkanki tłuszczowej
  • Nadmiernie rozbudowana tkanka gruczołowa
  • Czasami nadmierna ilość luźnej skóry piersi

Leczenie ginekomastii: operacja krok po kroku

Operacja ginekomastii polega na zredukowaniu piersi mężczyzny i poprawieniu kształtu klatki piersiowej. W niektórych przypadkach nadmierna ilość tkanek piersi może powodować zwiotczenie i rozciągnięcie się aureoli sutka (ciemna skóra wokół brodawki). W takich przypadkach pozycja i rozmiar otoczki sutka może być skorygowana chirurgicznie. Dla komfortu pacjenta zabieg ten jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Jeżeli problemem jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej rozwiązaniem problemu jest liposukcja piersi. Małe wejścia kaniuli do odsysania tkanki tłuszczowej po wygojeniu się nie pozostawiają po sobie praktycznie śladu lub jest to naprawdę bardzo niewielka blizna (punkt).

Jeżeli problem ginekomastii jest spowodowany nadmiernie rozbudowaną tkanką gruczołową, wówczas należy wykonać redukcję piersi. Jest to operacja zawierająca cięcie chirurgiczne, pozostawiająca najczęściej blizny wokół otoczki sutka. W przypadku  dużej redukcji blizna może wychodzić poza obręb otoczki.

Najczęściej problem ginekomastii jest złożony: wymaga zarówno wycięcia (zredukowania) gruczołu piersi, jak i liposukcji nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Rezultat operacji ginekomastii

Efekt operacji ginekomastii jest widoczny praktycznie zaraz po zabiegu. W miarę upływu czasu proces gojenia się postępuje, w wyniku czego znikają zasinienia (zazwyczaj do tygodnia) i ustępują obrzęki pooperacyjne (do 4-6 tygodni).

Ostateczny rezultat zabiegu jest widoczny po 3-6 miesiącach. Blizny pooperacyjne bledną, stając się mniej widoczne. Właściwie każda metoda ginekomastii wiąże się z wykonaniem nacięć na skórze. Większość blizn jest ukryta w naturalnych konturach ciała, przez co są praktycznie niezauważalne. Niektóre jednak wychodzą poza naturalne bruzdy piersi, co pozwala osiągnąć  możliwie najlepszy rezultat zabiegu.

   

więcej zdjęć

Należy jednak pamiętać, że praktyki chirurgiczne nie są nauką ścisłą. Pomimo oczekiwania dobrych rezultatów zabiegu, nie ma na nie żadnych gwarancji. W niektórych przypadkach osiągnięcie optymalnych rezultatów może się okazać niemożliwym podczas wykonania tylko jednego zabiegu. Niekiedy kolejna, mała korekta może być wymagana, ażeby osiągnąć zamierzony cel estetyczny.

Okres rekonwalescencji po zabiegu ginekomastii

Zalecenia dla pacjentów, którzy poddali się operacji ginekomastii w klinice Beauty Group Artplastica w Szczecinie:

  • Po operacji otrzymasz dobrze dopasowany pas uciskający lub kamizelkę ze wskazaniem do noszenia ciągłego przez kilka kolejnych tygodni
  • W dniu wypisu otrzymasz też kartę zaleceń pooperacyjnych z wszystkimi istotnymi informacjami, niezbędnymi w okresie rekonwalescencji
  • Przez pierwsze 2-3 tygodnie po operacji należy unikać wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego
  • Podczas całego pierwszego etapu rekonwalescencji, tj. przez sześć kolejnych tygodni po operacji, obowiązuje zakaz uprawiania sportu (aerobic, siłownia, pływanie, itp.)
  • Do 6 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny oraz solarium; należy też unikać intensywnego opalania się.

Podsumowanie

Ginekomastia to problem dotykający wielu mężczyzn, który może znacząco wpływać na ich samoocenę i komfort życia. Dzięki nowoczesnym metodom chirurgicznym, takim jak liposukcja czy redukcja piersi, możliwe jest skuteczne leczenie tego schorzenia i przywrócenie pacjentom pewności siebie.