Chirurgia ręki

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Zespół kanału nadgarstka jest najczęstszą przyczyną bólu i drętwienia dłoni. Występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zespół kanału nadgarstka jest spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy, biegnący w kanale nadgarstka. Kanał nadgarstka jest to sztywna, nierozciągliwa przestrzeń kostno-więzadłowa ograniczona przez więzadło poprzeczne dłoniowe oraz kości nadgarstka. Dno kanału stanowią więzadła promieniowo-nadgarstkowe dłoniowe oraz więzadła łączące kości nadgarstka. Ściany kanału nadgarstka są nierozciągliwe wiec w przypadku wzrostu ciśnienia wewnątrz kanału dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego. Zewnętrzny ucisk na nerw prowadzi do utrudnienia odpływu żylnego i obrzęku, co skutkuje dalszymi zaburzeniami w mikrokrążeniu i w konsekwencji niedotlenieniem komórek nerwu.


W większości przypadków zespół kanału nadgarstka nie ma jednej przyczyny. Zidentyfikowano wiele, często kumulujących się czynników, mających wpływ na rozwój zespołu kanału nadgarstka takich jak wiek, zmiany hormonalne, w tym ciąża i karmienie piersią, praca manualna, schorzenia przewlekłe takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i choroby tarczycy. Często wpływ może mieć obciążenie dziedziczne.

Rozpoznanie choroby usposabiającej do wystąpienia zespołu kanału nadgarstka nie zmienia zasad leczenia ani nie wpływa istotnie na wyniki leczenia.


Do najczęstszych objawów zespołu kanału nadgarstka zaliczają się: 

  • ból, drętwienie lub mrowienie w obrębie kciuka, palca wskazującego i środkowego
  • wypadanie przedmiotów z dłoni
  • zanik mięśni kłębu kciuka,
  • osłabienie chwytu,
  • brak precyzji i ograniczenia ruchów
  • odczucia promieniowania ból przebiegające wzdłuż ramienia w kierunku barku

Objawy mogą występować o każdej porze, lecz zazwyczaj nasilają się w nocy i mogą wybudzać ze snu. Początkowo objawy mogą pojawiać się i ustępować, ale z czasem mogą utrzymywać się stale. Przedłużający się ucisk nerwu może spowodować postępujący zanik mięśni kłębu kciuka.

W większości przypadków nieleczony zespół kanału nadgarstka z czasem ulega pogorszeniu. Proces ten może jednak zostać spowolniony lub zatrzymany we wczesnym etapie. Wskazane jest więc podjęcie wczesnego skutecznego leczenia tak, aby uszkodzenie nerwu pośrodkowego było jeszcze odwracalne.

Podstawą rozpoznania kluczowy jest wywiad zebrany od pacjenta oraz badanie nadgarstka przez chirurga ręki. W przypadkach wątpliwych i niejednoznacznych może być przydatne wykonanie badań dodatkowych takich jak EMG – badanie przewodnictwa nerwowego, USG czy RTG nadgarstka. Żadne inne badanie nie jest potrzebne.

W większości przypadków operacja jest wykonywana ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym.


Podczas zabiegu na dłoni wykonywane jest drobne nacięcie skóry. Górna ściana kanału nadgarstka tj. więzadło poprzeczne nadgarstka, zostaje przecięta. Dzięki temu zwiększa się objętość kanału nadgarstka co zmniejsza ucisk na nerw.  Skóra zostaje zamknięta 2-3 szwami. 

Zaraz po operacji Pacjent zostaje poinstruowany co do postępowania pooperacyjnego, m. in. by często unosić rękę powyżej poziomu serca i poruszać palcami. To zmniejsza obrzęk i zapobiega sztywnieniu.

Niewielki ból, opuchlizna i sztywność mogą występować po operacji. Możesz normalnie używać swojej dłoni, starając się unikać wywołania wyraźnego dyskomfortu. Po zabiegu przepisane zostaną leki przeciwbólowe potrzebne w bezpośrednim okresie pooperacyjnym, zwykle ich stosowanie jest konieczne przez pierwsze 7-14 dni.

Niewielki ból w obrębie dłoni często występuje przez kilka miesięcy po operacji. Słabszy chwyt i uścisk mogą utrzymywać się do 6 miesięcy. Nerw pośrodkowy wymaga bowiem czasu dla swojej regeneracji.

Prowadzenie pojazdów, wykonywanie codziennych czynności, unoszenie lekkich ciężarów i chwytanie jest dozwolone wkrótce po operacji. Lekarz oceni, kiedy możesz powrócić do wykonywania zawodu i czy powinieneś stosować jakieś ograniczenia podczas pracy.


Do najczęstszych komplikacji związanych z operacją kanału nadgarstka należą:

  • Krwawienie
  • Infekcja
  • Uszkodzenie nerwu

U większości pacjentów objawy zmniejszają się po operacji, ale powrót do zdrowia może przebiegać stopniowo. Przeciętnie siła uchwytu i uścisku powraca po około 2 miesiącach po operacji. Całkowity powrót do zdrowia może potrwać do roku.

W długotrwałym zespole kanału nadgarstka, z poważnym zaburzeniem czucia i zanikiem mięśni kłębu kciuka, powrót do zdrowia trwa dłużej i może być niecałkowity. Uszkodzenie nerwu pośrodkowego może być częściowo dokonane, ale operacja zazwyczaj pozwala na zahamowanie dalszych zmian.

Niekiedy zespół kanału nadgarstka może nawracać i wymagać ponownej operacji.

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.