Żylaki – nie tylko problem estetyczny

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Mianem żylaków określamy trwale rozszerzone żyły powierzchniowe, które przyjmują postać widocznych uwypukleń pod skórą. Żylaki lokalizują się najczęściej w obrębie kończyn dolnych i powstawać mogą zarówno z mniejszych jak i większych żył tworzących nieestetyczny efekt wizualny. W początkowym okresie choroby niewielkie żylaki nie wywołują żadnych dolegliwości, dlatego pacjenci zgłaszają się do chirurga najczęściej z powodów estetycznych. 

Odwiedzający nas pacjenci o żylakach wspominają najczęściej w kategoriach estetycznego defektu – w rzeczywistości jednak problem jest znacznie poważniejszy. Z medycznego punktu widzenia żylaki nie są jedynie mankamentem urody, bowiem bagatelizowanie ich objawów i dolegliwości może prowadzić do rozwoju choroby i ciężkich powikłań.  Następstwem nieleczonych żylaków jest zwykle przewlekła niewydolność prowadząca do powstania znacznych obrzęków, owrzodzeń i zmian troficznych. Nieleczone żylaki mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowotne i w zaawansowanym stadium skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie dostarczając nam dyskomfortu i bólu. W związku z postępującym przebiegiem choroby najważniejsze i podstawowe znaczenie w jej zwalczaniu ma możliwie wczesne podjęte działanie.

O stan układu żylnego powinni zadbać zarówno ludzie młodzi, jak i osoby z zaawansowanymi zmianami chorobowymi. Aby przeciwdziałać powstawaniu chorób żył zaleca się utrzymywanie prawidłowej masy ciała i aktywny wypoczynek tj. jazda na rowerze, spacery, pływanie. Powinniśmy unikać długiego przebywania w jednej, nieruchomej pozycji. Odpowiednia dieta również nie pozostaje obojętna, gdyż podstawę jadłospisu powinny stanowić owoce, warzywa oraz ryby i chude mięso. Wskazana jest dieta wysokobłonnikowa celem zapobiegania zaparciom. Na rozwój żylaków mają wpływ przede wszystkim produkty wysokoprzetworzone zawierające duże ilości soli i tłuszczu. Ważnym jest także unikanie gorących kąpieli, solarium i długotrwałego przebywania na słońcu. 

Im wcześniej wykryjemy problem tym większe prawdopodobieństwo jego zwalczenia. Poza alarmującym aspektem wizualnym naszą szczególną uwagę powinno zwrócić swędzenie skóry w okolicy kostek, ból, uczucie ciężkości nóg i skurcze mięśniowe. Do lekarza powinniśmy udać się już w pierwszym stadium choroby, gdy towarzyszą nam niedogodności tj. okresowe obrzęki okolicy kostek połączone z uczuciem ciężkości, zaś w trybie pilnym, gdy dolegliwości związane z żylakami znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pojawienie się sieci widocznych, krętych i poszerzonych żył może być informacją o już rozwiniętych zmianach chorobowych, które powinniśmy zawczasu skonsultować ze specjalistą celem rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. 

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.