Plastyka ramion (Brachioplastyka)

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Odchudzanie w niektórych przypadkach wiążę się z utratą jędrności całego ciała, jednakże szczególnie narażone są na to okolice ramion, gdzie nadmiar wiotkiej skóry jest najbardziej widoczny. Problem ten najczęściej dotyka osób, które w krótkim czasie zredukowały swoją wagę – nie jest to jednak regułą. Ramiona tracą jędrność również na skutek zmian jakości skóry z wiekiem lub predyspozycji genetycznych, więc może dotyczyć również szczupłych osób.

Plastyka ramion (brachioplastyka, lifting ramion) to zabieg mający na celu poprawę wyglądu rąk dzięki usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry, wymodelowaniu ich kształtu i nadaniu właściwych proporcji.
U niektórych osób na ramionach gromadzi się również nadmiar tkanki tłuszczowej – w takim przypadku, dla uzyskania lepszych efektów, zabieg łączony jest z liposukcją tej okolicy.

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem zabiegu i masz wiele pytań zachęcamy do kontaktu ze specjalistami kliniki Beauty Group. W tym celu zapraszamy na osobistą konsultację z chirurgiem plastykiem lub do skorzystania ze wstępnej konsultacji mailowej.


Wskazania do wykonania zabiegu:

 • luźna, zwisającą skóra ramion u osób starszych
 • nadmiar  rozciągniętych powłok ciała w okolicy rąk u pacjentów, którzy w krótkim czasie pozbyli się znacznej ilości kilogramów

Plastykę ramion zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których wygląd kończyn górnych jest przyczyną kompleksów i pogorszenia samooceny. Należy jednak pamiętać, że do wykonania zabiegu potrzebna jest wcześniejsza kwalifikacja chirurga plastycznego oraz odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • zły stan zdrowia pacjenta
 • świeżo przebyty zawał serca oraz udar mózgu, aktywna choroba nowotworowa
 • niewyrównane nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, nieprawidłowe krążenie w kończynach zagrażające wystąpieniem niedokrwienia, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia w krążeniu limfy (zwłaszcza w kończynach górnych i zagrożenie jej zastoju i przedłużających się obrzęków po operacji)
 • miejscowe zmiany skórne (stany zapalne, ropnie, zakażenia – do czasu ich wyleczenia)

Przeciwwskazaniem do operacji plastycznej ramion są również nadmiernie wygórowane i niemożliwe do spełnienia oczekiwania wobec efektów tej metody leczenia.

Planując operację należy pamiętać o:

 • ograniczeniu lub rzuceniu palenia papierosów przynajmniej na cztery tygodnie przed terminem zabiegu
 • unikaniu preparatów rozrzedzających krew (aspiryny i jej pochodnych) na dwa tygodnie przed datą operacji plastyki ramion
 • poinformowaniu lekarza o wszystkich zażywanych lekach w ostatnim czasie
 • poinformowaniu lekarza o lekach, na które jest się uczulonym

Pełną kartę zaleceń przedoperacyjnych wraz z listą badań potrzebnych w procesie kwalifikacji do operacji pacjenci otrzymują po zarezerwowaniu terminu zabiegu. Jeżeli z różnych względów nie masz możliwości przygotowania wyników wcześniej – możemy wykonać je w Klinice.

LISTA ZALECEŃ PRZEDOPERACYJNYCH – DO POBRANIA
DO ZABIEGU PLASTYKI RAMION
DO ZABIEGU LIPOSUKCJI

Konsultacja lekarska a zabieg operacyjny

Dzień konsultacji z lekarzem jest tak samo ważny, jak dzień operacji. To właśnie w tym czasie pacjent jest wstępnie kwalifikowany do plastyki ramion i/lub ich liposukcji, uzgadniany jest indywidualny zakres zabiegu. Aby podczas konsultacji nie umknęły żadne pytania, specjaliści z kliniki chirurgii plastycznej Beauty Group w Szczecinie zalecają by najistotniejsze kwestie do omówienia zanotować wcześniej by być dobrze przygotowanym na wizytę.

Nasza rada: Nie bój się pytać, bo nie ma głupich pytań!

Operacja plastyki ramion jest poważnym przedsięwzięciem i przed podjęciem ostatecznej decyzji pacjent powinien rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.

W zależności od możliwości czasowych pacjenta konsultację można odbyć na długo przed planowaną operacją lub w przeddzień zabiegu (jest to propozycja tzw. „next day surgery”). Zgłaszając się do Kliniki Beauty Group pacjent powinien poinformować, jaką opcją jest zainteresowany. Personel poinstruuje wówczas, jakie kroki należy przedsięwziąć w dalszej kolejności.

Przebieg operacji plastyki ramion

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zazwyczaj do dwóch godzin. Po znieczuleniu pacjenta, chirurg przystępuje do wykonania trzech nacięć: w dolnej części pachy (minimum 5 cm), wzdłuż wewnętrznej części ramion (na długości od pachy do łokcia), wzdłuż tylnej części ramienia, od początku pachy do łokcia (długość tego nacięcia zależy od wielkości obszaru skóry oraz od ilości tłuszczu do usunięcia). Warto nadmienić, że decydując się na zabieg pacjent musi liczyć się z powstaniem długiej blizny wzdłuż wewnętrznej powierzchni ramienia powstałej w miejscu cięcia. Następnym krokiem jest wycięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, zgodnie z wcześniej zaplanowanym polem operacyjnym. Specjalista zacieśnia wiązadła ramion, dzięki czemu możliwe jest napięcie i uniesienie skóry. Pod koniec zabiegu zakłada się szwy, które usuwane są zazwyczaj po upływie 7-10 dni (w przypadku gdy nie zostały użyte szwy rozpuszczalne, nie wymagające ściągnięcia). W dniu operacji zakłada się opatrunek, który jest uzupełniany bandażem elastycznym lub odpowiednią odzieżą uciskową.

W klinice pacjent pozostaje dobę lub dwie po operacji w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego. Pacjenci po operacjach w znieczuleniu ogólnym przebywają w klinice mając zapewnioną całodobową opiekę medyczną oraz pełne wyżywienie.

Rekonwalescencja po zabiegu

Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocą środków przeciwbólowych, występują zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu i w ciągu kilku następnych dni. Mogą się one nasilać przy wzmożonej aktywności ruchowej, dlatego wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego przez minimum dwa tygodnie. Normalnym objawem jest również występowanie obrzęków i zaczerwienienia (w okresie 2-3 tygodni). U niektórych pacjentów może dojść do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej wymagającego ewakuacji drogą kilku nakłuć (punkcji).

W przypadku wydłużonego czasu zabiegu lub w przypadku obecności dodatkowych obciążeń w okresie okołooperacyjnym pacjentom może być podawany antybiotyk oraz heparyna drobnocząsteczkowa celem zastosowania profilaktyki przeciwbakteryjnej i przeciwzakrzepowej.

Efekt zabiegu plastyki ramion jest widoczny zaraz po jego wykonaniu. Z czasem obrzęk operacyjny tkanek ustępuje, a ich struktura ulega przebudowie, linie cięć bledną. Ostateczny wynik zabiegu zależy od wyjściowego stanu pacjenta oraz późniejszego stosowania się do zaleceń pooperacyjnych i jest widoczny po upływie około 6-18 miesięcy. Efekt zabiegu jest stały pod warunkiem unikania znacznych wahań wagi ciała (może ulec pogorszeniu po ponownym wzroście masy ciała).

Zalecenia dla pacjenta

Pełną kartę zaleceń pooperacyjnych pacjenci otrzymują w dniu wypisu z kliniki. W dokumencie oprócz indywidualnych wskazań dla pacjenta zawarte są wspólne, dla każdej operacji tego typu, punkty:

 • po operacji przez kilka kolejnych tygodni należy nosić dobrze dopasowane ubranko uciskowe – rękawki/kamizelkę z długim rękawem
 • przez pierwsze 2-3 tygodnie po operacji należy unikać wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne, etc)
 • podczas całego pierwszego etapu rekonwalescencji, tj. przez sześć kolejnych tygodni po operacji, obowiązuje zakaz uprawiania sportu (aerobic, siłownia, pływanie, itp.)
 • do 6 miesięcy po operacji zalecamy nie korzystać z sauny oraz solarium; należy też unikać intensywnego opalania się

U pacjentów obawiających się powstania nieładnych blizn po zabiegu lub z tendencją do tworzenia przerośniętych bliznowców zaleca się, po pełnym zagojeniu rany w linii chirurgicznego cięcia, skorzystanie z dostępnych w naszej klinice zabiegów laserowych.
Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie widoczności blizny i uzyskanie lepszych pod względem estetycznym rezultatów, a tym samym większego zadowolenia pacjenta.

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.