Lifting szyi


Skóra szyi jest bardzo cienka – z wiekiem szybko traci swoją elastyczność, staje się wiotka i pomarszczona. Aby ukryć upływający czas dojrzałe kobiety częściej sięgają po apaszki i golfy, a do zdjęć pozują z charakterystycznie podniesioną głową. W przypadku wielu pań rozwiązaniem problemu może być zabieg z zakresu chirurgii plastycznej.

Lifting szyi (plastyka szyi) niweluje objawy starzenia się poprzez usunięcie i/lub podwieszenie nadmiaru skóry oraz mięśni, a w niektórych przypadkach także redukcję nadmiernych depozytów tkanki tłuszczowej. Najczęściej zabieg plastyki szyi wykonuje się wraz z liftingiem twarzy. Takie połączenie daje efekt spektakularnego odmłodzenia oraz eliminuje dysproporcję w wiotkości skóry pomiędzy twarzą a szyją.

Jeśli macie Państwo pytania odnośnie wykonania zabiegu zachęcamy do kontaktu ze specjalistami kliniki Beauty Group. W tym celu zapraszamy na osobistą konsultację z chirurgiem plastycznym lub do skorzystania ze wstępnej konsultacji online.


Wskazania do wykonania zabiegu:

  • widoczny proces starzenia się skóry szyi
  • nadmiar  rozciągniętych powłok ciała w okolicy twarzy i szyi u pacjentów, którzy w krótkim czasie pozbyli się znacznej ilości kilogramów

Lifting szyi zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których dysproporcja w wiotkości skóry pomiędzy twarzą a szyją jest przyczyną kompleksów i pogorszenia samooceny. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się u osób powyżej 50 roku życia. Należy jednak pamiętać, iż do wykonania operacji potrzebna jest wcześniejsza kwalifikacja chirurga plastycznego oraz odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

  • stany zapalne i infekcje skóry
  • skazy naczyniowe
  • zły stan zdrowia pacjenta
  • nieleczona cukrzyca
  • nieuregulowane nadciśnienie

Przeciwwskazaniem do zabiegu liftingu szyi są również nadmiernie wygórowane i niemożliwe do spełnienia oczekiwania wobec efektów tej metody leczenia.

Planując operację należy pamiętać o:

  • ograniczeniu lub rzuceniu palenia papierosów przynajmniej na cztery tygodnie przed terminem zabiegu
  • unikaniu preparatów rozrzedzających krew (aspiryny i jej pochodnych) na dwa tygodnie przed datą operacji plastyki ramion
  • poinformowaniu lekarza o wszystkich zażywanych lekach w ostatnim czasie oraz o lekach, na które jest się uczulonym

Pełną kartę zaleceń przedoperacyjnych wraz z listą badań potrzebnych w procesie kwalifikacji do operacji pacjenci otrzymują po zarezerwowaniu terminu zabiegu. Jeżeli z różnych względów nie masz możliwości przygotowania wyników wcześniej – możemy wykonać je w Klinice.

LISTA ZALECEŃ PRZEDOPERACYJNYCH – DO POBRANIA
DO ZABIEGU LIFTINGU SZYI

Konsultacja lekarska a zabieg operacyjny

Dzień konsultacji z lekarzem jest tak samo ważny, jak dzień operacji. To właśnie w tym czasie pacjent jest wstępnie kwalifikowany do plastyki szyi (lub bardzo często liftingu twarzy i szyi), uzgadniany jest indywidualny zakres zabiegu. Aby podczas konsultacji nie umknęły żadne pytania, specjaliści z kliniki chirurgii plastycznej Beauty Group w Szczecinie podpowiadają by najistotniejsze kwestie do omówienia zanotować wcześniej.

Nasza rada: Nie bój się pytać, bo nie ma głupich pytań!

Operacja liftingu szyi jest poważnym przedsięwzięciem i przed podjęciem ostatecznej decyzji pacjent powinien rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.

W zależności od możliwości czasowych pacjenta konsultację można odbyć na długo przed planowaną operacją lub w przeddzień zabiegu (tzw. opcja „next day surgery”). Zgłaszając się do Kliniki Beauty Group pacjent powinien poinformować, którą opcją jest zainteresowany. Konsultantki poinstruują wówczas, jakie kroki należy przedsięwziąć w dalszej kolejności.

Przebieg operacji plastyki szyi

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Czas trwania zabiegu jest bardzo różny i zależy od rozległości problemu, oscyluje w granicach 1-2 godzin (operacja znacznie wydłuży się jeśli połączymy ją z liftingiem twarzy). Chirurgiczna metoda liftingu szyi ma na celu zwiększenie napięcia mięśni, usunięcie nadmiaru skóry i w niektórych przypadkach zredukowanie tkanki tłuszczowej. Skóra szyi napinana jest do góry i do boków przez co likwiduje się zmarszczki i fałdy skórne. Niewielkie cięcia wykonywane są przed i za uchem, na linii owłosienia w okolicy potylicznej, czasami także pod brodą (w okolicy podbródka). Rodzaj i miejsce cięcia lekarz zawsze omawia z pacjentem przed operacją. Warto nadmienić, że decydując się na zabieg pacjent musi liczyć się z powstaniem blizny, która po okresie rekonwalescencji blednie, jednakże jest widoczna. Pacjent zostaje w klinice jedną lub dwie doby zależnie od zaleceń lekarza prowadzącego. Pacjenci po operacjach w znieczuleniu ogólnym przebywają w klinice mając zapewnioną całodobową opiekę medyczną oraz pełne wyżywienie.

Po zabiegu zaleca się noszenie specjalnej opaski uciskowej, która modeluje szyję wspomagając procesy gojenia. Przez kilka tygodni po operacji pod skórą mogą być wyczuwalne małe zgrubienia, które z czasem ustępują. Innym objawem mogą być przejściowe zaburzenia czucia w zakresie preparowanej skóry. Ostateczny efekt zabiegu można ocenić po około 6 miesiącach od operacji.

Zalecenia pozabiegowe

Pełną kartę zaleceń pooperacyjnych pacjenci otrzymują w dniu wypisu z kliniki. W dokumencie oprócz indywidualnych wskazań dla pacjenta zawarte są wspólne punkty

  • po operacji przez kilka kolejnych tygodni należy nosić opaskę uciskową
  • Przez 3 tygodnie od operacji obowiązuje całkowity zakaz wykonywania prostych czynności wymagających wysiłku fizycznego.
  • Przez 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak: aerobic, siłownia, fitness, pływanie itp.
  • W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny oraz intensywnego opalania się.