Dlaczego warto badać piersi?

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Mimo rosnącej świadomości wśród kobiet dotyczącej profilaktyki chorób piersi, wiele kobiet nie wykonuje badań przesiewowych. Jedną z powszechnych metod diagnostycznych stosowanych przez specjalistów jest badanie ultrasonograficzne. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne oraz w pełni bezpiecznie. USG piesi pozwala na zobrazowanie wszelkich zmian, jakie zachodzą w tkance gruczołowej piersi, które mogą kwalifikować się do dalszego postępowania w kierunku zmian nowotworowych, określenie stopnia ich zaawansowania, czy też zmian w węzłach chłonnych.

Badanie to powinno być wykonywane regularnie, gdyż tylko wtedy lekarz ma możliwość rozpoznania nieprawidłowości we wczesnym stadium ich rozwoju.  

Według Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego zaleca się, aby USG piersi kontrolnie wykonywały kobiety między 20 a 40 rokiem życia przynajmniej raz na 12 miesięcy  w ramach profilaktyki.  Częściej badanie to powinny wykonywać panie, u których występują między innymi: bolesność piersi, obciążenie rodzinne (w przypadku, jeżeli w rodzinie występowały przypadki raka piersi), ciąża, mutacja genów BRCA-1 oraz BRCA-2, zmiana wielkości piersi czy też wyczuwalne palpacyjnie zgrubienia, guzy lub inne zmiany. 

Wczesne rozpoznanie nieprawidłowości pozwala lekarzowi na szybkie wdrożenie leczenia i daje większe szanse na powodzenie w planowanie terapii. Wszelkie zmiany obserwowane podczas wykonywania USG piersi są klasyfikowane według kategorii BIRADS, która umożliwia dokładne doprecyzowanie i ewentualne skierowanie pacjentki do dalszej diagnostyki.

Warto również wspomnieć o grupie pacjentek, które poddały się zabiegom takim jak: plastyka piersi, redukcja czy też powiększenie piersi. Szczególnie pacjentki posiadające implanty piersiowe powinny zadbać o regularność wizyt u specjalisty wykonującego badanie USG. Warto również pamiętać, że badanie USG piersi powinien wykonać lekarz, który ma doświadczenie w badaniu implantów: w celu zweryfikowania ich struktury, kształtu oraz zawartości. Pamiętajmy, że profilaktyka ratuje zdrowie i życie, więc nie odkładajmy badania na później.

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.