Zakrzepica


Zbiera śmiertelne żniwo, nawet wśród osób młodych…

Mowa o rosnącej liczbie przypadków zakrzepicy i zatorowości płucnej. Niestety często Pacjenci zgłaszają się po pomoc zbyt późno. Wbrew powszechnym poglądom problem zakrzepicy nie dotyka tylko osób starszych ale również młodych, rozwojowi choroby sprzyja między innymi siedzący tryb życia. Z danych międzynarodowych wynika, że nawet co czwarta osoba umiera z powodów bezpośrednio związanych z chorobą zakrzepowo-zatorową.


Do objawów zakrzepicy należą między innymi:

  • uczucie ucisku i ból w klatce piersiowej
  • duszność i ból przy chodzeniu
  • przejściowe niedowłady kończyn
  • zaburzenia świadomości, mówienia, widzenia, zawroty głowy

Na zakrzepicę żylną mogą wskazywać objawy takie jak obrzęk i uczucie ciepła kończyny, zaczerwieniona, obrzmiała skóra, czasami o niebieskawym zabarwieniu, ból w obrębie kończyn dolnych.
Przy występowaniu wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ zakrzepica, która daje widoczne objawy jest chorobą w zaawansowanym stadium i istnieje ryzyko bardzo poważnych powikłań.


W jaki sposób można zredukować ryzyko zachorowania?

Przede wszystkim należy skonsultować z lekarzem aby ocenił ryzyko zachorowania u konkretnego Pacjenta na podstawie wywiadu. Warto również wykonywać badania obrazowe na przykład USG Dopplera kończyn dolnych, dotyczy to szczególnie osób, które planują w najbliższym czasie poddać się zabiegowi operacyjnemu. 

W przypadku Pacjentów oczekujących na zabieg operacyjny najczęściej zalecane jest wykonanie badania ultrasonograficznego kończyn dolnych, ponieważ tymczasowe unieruchomienie po zabiegu operacyjnym, może wpłynąć na rozwój choroby.

Zdaniem dr n.med. Macieja Józefowicza, współpracującego z Kliniką Beauty Group, ultrasonografia dopplerowska jest obecnie najczęściej wykonywanym badaniem w diagnostyce chorób żył kończyn dolnych i w wielu zaleceniach jest uznawana za postępowanie z wyboru.

Należy również pamiętać, że  wszelkie “pajączki” oraz uwypuklenia żył kończyn dolnych, wymagają diagnostyki w trybie planowym.