Torbiel włosowa (pilonidalna)

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Torbiel  włosowa (pilonidalna)

Torbiel włosowa to przewlekły, złożony stan zapalny tkanki podskórnej, który pojawia się pomiędzy pośladkami w okolicy kości ogonowej. Może się ona również objawiać w postaci ostrego ropnia lub nawracającej torbieli. Przypadłość ta dotyka przede wszystkim mężczyzn.

Najczęściej występujące objawy:

– bolesny, chełboczący guz zlokalizowany w kości ogonowej

– zapalenie tkanki podskórnej okolicy kości ogonowej

– ujścia leżące pośrodkowo lub w zagłębieniu bruzdy międzypośladkowej, sączące treścią surowiczo – ropną

–  podwyższona temperatura ciała oraz gorączka

Metody leczenia:

Operacja usunięcia torbieli włosowej może polegać na miejscowym usunięciu w jednym bloku wszystkich kanałów zatoki wraz z marginesem zdrowych tkanek i zszyciu rany lub pozostawienia jej do gojenia ,,na otwarto” lub nacięciu zropiałych tkanek i ich drenażu.

Należy podkreślić, że zabieg ten nie przebiega u każdego pacjenta identycznie. Przebieg zależny jest od budowy anatomicznej, stanu zaawansowania choroby oraz innych współistniejących chorób.  

Obecnie w operacyjnym leczeniu małych pierwotnych torbieli włosowych wykorzystuje się  z powodzeniem laser diodowy.

Postępowanie pooperacyjne

Zalecenia pooperacyjne ustalane są z operatorem indywidualnie z pacjentem po wykonanym zabiegu.

*Dokument został stworzony na podstawie formularza opracowanego przez Zespół pod kierunkiem Prof. dr hab. med. Adama Dzikiego

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.