powiekszanie-piersi

Powiększanie biustu

Powiększanie biustu to operacja, wzbudzająca najwięcej emocji i należąca do nielicznych, po wykonaniu których efekty można podziwiać niemalże natychmiast, bo już w trzeciej dobie. Pacjentki mogą cieszyć się ze wspaniałych rezultatów zabiegu, które są od razu widoczne (mimo utrzymującego się w tak wczesnym stadium obrzęku), oraz bez przeszkód zostać wypisane z kliniki.

Powiększanie piersi należy też do najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Dla przykładu w ubiegłym roku w USA wykonano ich aż 600 tysięcy.


Dla kogo jest ten zabieg?

 • Dla kobiet, których mały biust lub jego asymetria jest źródłem kompleksów i niskiej samooceny
 • Dla kobiet, których piersi zmieniły swój wygląd w wyniku ciąży, utraty masy ciała czy też zwyczajnie na skutek procesu starzenia się

W Polsce zabieg powiększania piersi nadal budzi kontrowersje. Wiele kobiet powstrzymuje się z podjęciem decyzji w obawie przed reakcją najbliższego otoczenia. Pacjentki poddające się tego typu zabiegowi często kierują się głównie pobudkami estetycznymi, takimi jak pierwotnie nierówne ułożenie piersi, dysproporcja w wielkości lub mały gruczoł piersiowy. Ich motywacją jest więc przede wszystkim naprawienie błędów natury. Gdyby chodziło o wadę zgryzu czy ubytek w uzębieniu, taka decyzja byłaby czymś oczywistym. Często jednak zdarza się, że osoby, które bez problemu zaakceptowałyby konieczność wszczepienia implantu zębowego, nie mogą sobie poradzić z kontrowersjami, jakie budzi implant piersiowy. Nasuwa się pytanie – czy warto trwonić czas i energię na ukrywanie zbyt małych czy asymetrycznych piersi, skoro ten uciążliwy psychicznie problem można relatywnie łatwo rozwiązać? Czynnikiem blokującym podjęcie decyzji jest również strach przed bólem. Tymczasem 95% pacjentek, które poddały się operacji powiększenia piersi w naszej klinice, zgodnie twierdzi, że ból i inne uciążliwości przypisywane temu zabiegowi są mocno przesadzone. Co więcej, wszystkie nasze pacjentki zgodnie twierdzą, że gdyby wiedziały wcześniej o tak łagodnym przebiegu operacji i troskliwej opiece w klinice, nie zwlekałyby z podjęciem decyzji ani chwili. Pomyślny rezultat zabiegu ma zwykle niezwykle pozytywny wpływ na psychikę pacjentek. Zdecydowana większość z nich czuje się bardziej komfortowo we własnym ciele i zyskuje pewność siebie, wynikającą z poczucia własnej atrakcyjności. Świadomość posiadania bliskich ideałowi atrybutów kobiecości może wpływać zarówno na umocnienie więzi z partnerem, jak i na jakość życia. Satysfakcja płynąca z efektów zabiegu znacznie zwiększa samoakceptację, co w prosty sposób przekłada się na zwiększenie optymizmu życiowego.


Kwalifikacja do zabiegu

Panie mieszkające poza województwem zachodniopomorskim lub za granicą powinny zgłosić się do kliniki dzień przed zaplanowanym terminem operacji, aby mogły wypocząć, a przede wszystkim poddać się konsultacji przedzabiegowej celem kwalifikacji do zabiegu. Chirurg plastyk szczegółowo omawia z pacjentką przebieg operacji oraz metodę, dostosowaną do konkretnego przypadku, a także ewentualność komplikacji pooperacyjnych. Pacjentki zgodnie twierdzą, że oprócz profesjonalnej opieki w klinice otrzymały szczegółowe wskazówki, dotyczące rekonwalescencji w warunkach domowych. Należy pamiętać o tym, że ścisłe przestrzeganie uzyskanych od lekarza zaleceń w dużym stopniu warunkuje pomyślny przebieg rekonwalescencji oraz ostateczny rezultat zabiegu. Podczas konsultacji przedzabiegowej każda z Pań ma możliwość uzyskania od lekarza wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie niepokojące ją kwestie związane z operacją, rekonwalescencją i efektami zabiegu.

Przygotowanie do operacji

Przynajmniej na 4 tygodnie przed zarezerwowanym terminem operacji należy maksymalnie ograniczyć liczbę papierosów. 14 dni przed operacją konieczne jest odstawienie środków przeciwbólowych zawierających kwas salicylowy i leków, w skład których wchodzi aspiryna. Panie powyżej 50 roku życia prosimy o aktualne EKG i wynik badania mammograficznego. Kartę zaleceń przedoperacyjnych pacjenci otrzymują po dokonaniu rezerwacji terminu zabiegu. Karta ta zawiera m. in. pełną listę niezbędnych badań potrzebnych do kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Jeżeli z jakichś względów pacjent nie ma możliwości przygotowania wyników wcześniej we własnym zakresie lub trzeba będzie jakiś wynik kontrolnie powtórzyć, możemy je wykonać w placówce. Przypominamy o konieczności udzielenia lekarzowi podczas wywiadu lekarskiego przed operacją szczerych i pełnych odpowiedzi, zwłaszcza w zakresie ewentualnych uczuleń oraz przyjmowanych leków.

Zabieg

Operacja trwa zwykle 1-1,5 godziny i wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Polega na umiejscowieniu odpowiedniego implantu pod dużym mięśniem piersiowym lub na nim po wykonaniu cięcia o długości 2 – 3 cm w fałdzie pod piersią lub na granicy otoczki brodawki piersi. rysunek-implant Implant może zostać umiejscowiony pod mięśniem piersiowym rysunek-implant-2 lub zaraz pod gruczołem piersiowym (czyli na mięśniu piersiowym). Rodzaj cięcia skórnego zależy od kształtu i wielkości piersi, średnicy brodawki, objętości wybranej protezy, jej typu oraz preferencji pacjentki. Sposób umiejscowienia implantu zależeć będzie od typu implantu, stopnia pożądanego powiększenia piersi, od kształtu Twojej sylwetki oraz zaleceń chirurga. Zakładane są szwy wchłanialne lub niewchłanialne, które są usuwane 14 dni po zabiegu. Po operacji zakładane są dreny, które w zdecydowanej większości przypadków można usunąć już w pierwszej dobie po zabiegu.


Ryzyko i możliwe powikłania pooperacyjne

 • bliznowce
 • zasinienia i krwiaki
 • infekcja
 • przedłużony proces gojenie się ran
 • zmiany w czuciu piersi oraz brodawek piersiowych: w zdecydowanej większości przypadków są to zjawiska tymczasowe, w niezwykle rzadkich przypadkach – trwałe
 • torebka łącznotkankowa (capsular contracture) – twarda blizna która tworzy się naokoło implantu
 • pęknięcie implantu
 • marszczenie się skóry na obrzeżach implantu
 • ryzyko związane ze znieczulenem
 • skrzepy
 • ból klatki piersiowej
 • zakrzepica krwi
 • możliwość konieczności reoperacji

Jest to ryzyko mogące wystąpić w wyniku operacji powiększania piersi, jednakże wszelkie te zjawiska są niezwykle rzadko spotykane. Poza tym, należy podkreślić, że pomimo ryzyka związanego z implantacją piersi, nie jest ono powiązane w jakikolwiek sposób ze zdrowiem piersi jako takiej. Bardzo dokładne badania uczonych dowodzą braku powiązań pomiędzy operacją powiększenia piersi implantem a chorobami autoimmunologicznymi i innymi.  Nawet najlepsze implanty nie dają jednak gwarancji, że zabiegu nie będzie trzeba powtórzyć w przyszłości. Ciąża, utrata masy ciała czy też proces menopauzy mogą mieć wpływ na wygląd Twoich piersi.


Zalecenia pozabiegowe

 • Przez 3 tygodnie po operacji obowiązuje całkowity zakaz wykonywania prostych czynności wymagających wysiłku fizycznego takich jak: sprzątanie, odkurzanie, pranie ręczne itp.
 • Przez 6 tygodni po operacji obowiązuje zakaz uprawiania sportów wymagających wysiłku fizycznego, takich jak: aerobic, siłownia, fitness, pływanie itp.
 • W ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji obowiązuje zakaz korzystania z solarium, sauny oraz intensywnego opalania się.

Reszta zaleceń zależy od lekarza prowadzącego i jest podawana do wiadomości pacjenta przy wypisie z kliniki.

Informujemy, że ze względu na to, że każdy pacjent jest traktowany indywidualnie i poszczególne przypadki różnią się między sobą, niektóre punkty niniejszych zaleceń pooperacyjnych mogą być inne aniżeli te, które pacjent otrzyma od swojego lekarza prowadzącego w klinice.