Plastyka ud (lifting ud)

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Uda są jedną z tych partii ciała, które niechętnie wybaczają brak aktywności fizycznej czy nasze dietetyczne grzeszki. Jednakże nawet wtedy, gdy poświęcamy im dużo czasu i uwagi, trudno wymodelować je w satysfakcjonujący sposób.

Plastyka ud (lifting ud) to zabieg mający na celu poprawę wyglądu przyśrodkowej części ud dzięki usunięciu nadmiaru wiotkiej skóry, wymodelowaniu ich kształtu i nadaniu właściwych proporcji. Niektóre osoby pomimo stosowania diety i regularnych ćwiczeń mają tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej właśnie w górnej części nóg – w takim przypadku, dla uzyskania lepszych efektów, zabieg łączony jest z liposukcją tej okolicy.

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem tego zabiegu zachęcamy do kontaktu ze specjalistami kliniki Beauty Group. W tym celu zapraszamy na osobistą konsultację z chirurgiem plastycznym lub do skorzystania ze wstępnej konsultacji online.


Wskazania do zabiegu:

  • nadmiar rozciągniętych powłok ciała w okolicy górnej części nóg u pacjentów, którzy utracili jędrność skóry, na skutek dużych zmian masy ciała
  • niewystarczająco obkurczona skóra po liposukcji
  • luźna, zwisającą skóra wewnętrznych partii ud u starszych osób

Plastykę ud zaleca się przede wszystkim pacjentom, którzy nie akceptują wyglądu swoich kończyn dolnych, co jest przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Należy jednak pamiętać, że do wykonania zabiegu potrzebna jest wcześniejsza kwalifikacja chirurga plastycznego oraz odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

  • miejscowe zmiany skórne (stany zapalne, ropnie, zakażenia – do czasu ich wyleczenia)
  • świeżo przebyty zawał serca oraz udar mózgu, aktywna choroba nowotworowa
  • niewyrównane nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, nieprawidłowe krążenie w kończynach zagrażające wystąpieniem niedokrwienia, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia w krążeniu limfy (zwłaszcza w kończynach dolnych i zagrożenie jej zastoju i przedłużających się obrzęków po operacji)
  • cukrzyca (jeśli istnieją wątpliwości co do unaczynienia kończyn dolnych i możliwości skutecznego gojenia ran)
  • zły stan zdrowia pacjenta

Przeciwwskazaniem do operacji plastycznej ud są również nadmiernie wygórowane i niemożliwe do spełnienia oczekiwania wobec efektów po zabiegu.

Planując operację należy pamiętać o:

  • rzuceniu palenia papierosów (lub ograniczenia) przynajmniej na cztery tygodnie przed zarezerwowanym terminem zabiegu
  • unikaniu preparatów rozrzedzających krew, takich jak aspiryna i jej pochodne na dwa tygodnie przed planowaną datą operacji
  • poinformowaniu lekarza o lekach i substancjach, na które jest się uczulonym
  • poinformowaniu lekarza o wszystkich zażywanych lekach i suplementach w ostatnim czasie

Pełną kartę zaleceń przedoperacyjnych wraz z listą badań potrzebnych w procesie kwalifikacji do operacji pacjenci otrzymują po ustaleniu terminu zabiegu. Jeżeli z różnych względów nie masz możliwości przygotowania wyników wcześniej – możemy wykonać je w Klinice.

LISTA ZALECEŃ PRZEDOPERACYJNYCH – DO POBRANIA

DO ZABIEGU PLASTYKI UD

DO ZABIEGU LIPOSUKCJI

Konsultacja lekarska a zabieg operacyjny

Dzień konsultacji z chirurgiem plastycznym jest tak samo ważny, jak dzień operacji. To właśnie w tym czasie pacjent jest wstępnie kwalifikowany do plastyki ud i/lub ich liposukcji, uzgadniany jest indywidualny zakres zabiegu. Na wizycie konsultacyjnej doktor dokonuje pomiarów uda, a także zapoznaje pacjenta z możliwymi nacięciami skóry. Aby podczas konsultacji nie umknęły żadne kwestiedo omówienia, specjaliści z kliniki chirurgii plastycznej Beauty Group w Szczecinie zalecają by najistotniejsze pytania zanotować wcześniej by być dobrze przygotowanym na wizytę.

Nasza rada: Nie bój się pytać – nie ma głupich pytań!

Należy jednak pamiętać, że operacja liftingu ud jest poważnym przedsięwzięciem i przed podjęciem ostatecznej decyzji pacjent powinien rozwiać wszelkie swoje wątpliwości.

W zależności od możliwości czasowych pacjenta konsultację można odbyć kilka miesięcy przed planowaną operacją lub w przeddzień planowanego zabiegu (jest to propozycja zwana „next day surgery”). Zgłaszając się do Kliniki Beauty Group prosimy pacjentów o poinformowanie, jaką opcją są zainteresowani. Personel poinstruuje wówczas, jakie kroki należy podjąć w dalszej kolejności.

Przebieg operacji plastyki ud

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa, w zależności od złożoności procedury, od jednej do dwóch godzin. W zależności od zakresu operacji, cięcie może przebiegać wzdłuż wewnętrznej części uda, wzdłuż tylnej części lub w pachwinie wzdłuż bocznej krawędzi obszaru włosów łonowych. W trakcie operacji usuwany jest nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej, a uda ulegają prawidłowemu wymodelowaniu zgodnie z wcześniej zaplanowanym polem operacyjnym. Pod skórą pozostawione są dreny, które są usuwane najczęściej w pierwszej dobie po operacji. Pod koniec zabiegu zakłada się szwy, które usuwane są po upływie 7-10 dni (tylko w przypadku gdy nie zostały użyte szwy rozpuszczalne, nie wymagające ściągnięcia). Po operacji zakłada się opatrunek, który jest uzupełniany bandażem elastycznym lub odpowiednio dobraną odzieżą uciskową.

Pacjent pozostaje w klinice dobę lub dwie w zależności od zaleceń chirurga. Pacjenci po operacjach w znieczuleniu ogólnym przebywają w klinice mając zapewnioną całodobową opiekę medyczną wraz z pełnym wyżywieniem.

Rekonwalescencja po zabiegu

Ból występuje zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu, jednak może utrzymywać się w ciągu kilku kolejnych dni (kontrolowany jest poprzez środki przeciwbólowe). Dolegliwości bólowe nasilają się przy wzmożonej aktywności ruchowej, dlatego w okresie dwóch pierwszych tygodni niewskazany jest jakikolwiek wysiłek fizyczny. W czasie rekonwalescencji normalnym objawem jest występowanie obrzęków i zaczerwienienia (2-3 tygodnie po zabiegu). U niektórych pacjentów może dojść również do gromadzenia się płynu surowiczego w tkance podskórnej wymagającego ewakuacji drogą kilku nakłuć (punkcji).

W przypadku wydłużonego czasu operacji lub obecności dodatkowych obciążeń w okresie okołooperacyjnym pacjentowi może być podawany antybiotyk oraz heparyna drobnocząsteczkowa celem zastosowania profilaktyki przeciwbakteryjnej i przeciwzakrzepowej.

Efekt zabiegu plastyki ud jest widoczny zaraz po jego wykonaniu. Z czasem obrzęk operacyjny tkanek ustępuje, linie cięć bledną. Ostateczny efekt operacji jest widoczny po upływie około 6-18 miesięcy i zależy od wyjściowego stanu oraz późniejszego stosowania się do zaleceń pooperacyjnych. Wynik zabiegu jest stały pod warunkiem unikania znacznych wahań wagi ciała (może ulec pogorszeniu po ponownym wzroście masy ciała) jednakże skóra w dalszym ciągu podlega procesom starzenia się.

Zalecenia dla pacjenta

Wypis oraz pełną kartę zaleceń pooperacyjnych pacjenci otrzymują w dniu wyjścia z kliniki. W wymienionych dokumentach oprócz indywidualnych wskazań dla pacjenta zawarte są też stałe punkty:

  • przez kilka kolejnych tygodni po operacji należy nosić dobrze dopasowane spodnie uciskowe
  • przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu należy unikać wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego (np. sprzątanie, pranie ręczne, odkurzanie, itp.)
  • podczas pierwszego etapu rekonwalescencji, tj. przez sześć kolejnych tygodni po operacji, obowiązuje zakaz uprawiania sportu (siłownia, aerobic, pływanie, etc)
  • do 6 miesięcy po operacji zabrania się korzystania z sauny i solarium; należy też unikać intensywnego opalania się

U pacjentów obawiających się zbyt widocznych blizn po zabiegu lub z tendencją do tworzenia bliznowców zaleca się, po pełnym zagojeniu rany w linii chirurgicznego cięcia, skorzystanie z dostępnych w naszej klinice zabiegów laserowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zmniejszenie i rozjaśnienie blizny, a co za tym idzie uzyskanie lepszych rezultatów pod względem estetycznym.

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.