Operacja powiększenia biustu

Operacja powiększenia biustu

Przyłącz się do nas na Facebooku:


Niestety mały biust to często największe źródło kompleksów, dlatego właśnie obecnie zabieg powiększania piersi to najczęściej wykonywana operacja plastyczna na świecie niezależnie od miejsca, kultury czy religii. Celem zabiegu jest zwiększenie lub ujędrnienie biustu. Zabieg wszczepienia implantów pozwala zmienić kształt biustu na taki, który jest pożądany przez pacjentkę, co przyczynia się do osiągnięcia lepszych proporcji sylwetki. Zmiana wyglądu może przywrócić kobietom pewność siebie oraz wpłynąć na poczucie własnej wartości.

Operacja powiększenia biustu - zdjęcia przed i po zabiegu   Operacja powiększenia biustu - zdjęcia przed i po zabiegu   Operacja powiększenia biustu - zdjęcia przed i po zabiegu

Więcej zdjęć

Operacja powiększania piersi – jak wygląda?

Jeszcze przed zakwalifikowaniem się do operacji powiększania piersi, bardzo ważne jest zgromadzenie niezbędnej dokumentacji medycznej. Kluczowe są tutaj przede wszystkim aktualne badania krwi, USG, EKG oraz mammografia (w przypadku kobiet po 40. roku życia). Nie jest to jedyne zabieg estetyczny, a rekonstrukcyjny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet, u których gruczoły piersiowe nie są prawidłowo rozwinięte czy uległy zniekształceniu po laktacji. Zabieg polegający na wypełnieniu gruczołów piersiowych implantem stanowi jedyny sposób na przywrócenie kształtu biustu po mastektomii czy u kobiet, które doznały uszkodzenia klatki piersiowej w wyniku wypadku. Ponadto zdarza się, że wypełnienie gruczołów piersiowych implantem nie zawsze eliminuje efekt opadania, w szczególności w przypadku zwiotczałego lub opadającego biustu. W takiej sytuacji można rozważyć połączenie operacji powiększania piersi z plastyką. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na umieszczeniu dopasowanych wcześniej implantów piersiowych wewnątrz piersi, modelując ich rozmiar oraz kształt zgodnie z ówcześnie ustalonymi preferencjami pacjentki. Sam zabieg trwa około 1-2 godzin. Pobyt w klinice zazwyczaj trwa jeden, dwa dni po zabiegu. W klinice pacjentce zapewniania jest całodobowa opieka medyczna wraz z pełnym wyżywieniem.

Wskazania do zabiegu powiększania piersi

Głównym powodem do wykonania tej procedury jest niezadowolenie z kształtu lub wielkości piersi, również niezadowolenie z obu tych kwestii. Kobiety, które kwalifikują się do tego zabiegu, to m.in. kobiety, których piersi utraciły jędrność z powodu znaczącej utraty masy ciała, ciąży lub upływu lat, kobiety z wrodzoną lub nabytą asymetrią piersi oraz te o niewielkim biuście z powodu różnych stanów, np. z powodu hipoplazji, niedorozwoju gruczołu piersiowego lub genetycznie uwarunkowanej niewielkiej ilości tkanki tłuszczonej.

Przeciwskazania do operacji piersi

Do wykonania operacji powiększania piersi dyskwalifikują:
  • ciąża,
  • laktacja,
  • problemy z krzepnięciem krwi,
  • nieuregulowane nadciśnienie tętnicze,
  • nieuregulowana cukrzyca,
  • infekcja ropna skóry i śluzów

Przygotowanie do operacji powiększania piersi

Poza przeprowadzeniem wszystkich niezbędnych badań przygotowanych przez specjalistę (takich jak analiza krwi czy USG piersi), należy również zmienić swoje nawyki. Operacja powiększania piersi oraz związana z nią narkoza to duże obciążenie dla organizmu, dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować, zmieniając m.in. codzienne nawyki. Przede wszystkim należy odstawić palenie na okres wskazany przez lekarza (zazwyczaj miesiąc-dwa miesiące). Na tydzień przed ustalonym terminem zaleca się również odstawienie alkoholu oraz kofeiny. Co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy również zażywać leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Z kolei na dwa dni przed zabiegiem należy wykluczyć środki przeciwbólowe z paracetamolem oraz leki przeciwzapalne. Pełną kartę zaleceń potrzebnych w procesie kwalifikacji otrzymuje się po zarezerwowaniu terminu zabiegu.

lista zaleceń przedoperacyjnych – do pobrania

Implanty i ich umiejscowienie

Implanty, czyli protezy piersiowe, wypełnione są specjalnym żelem silikonowym o zróżnicowanym stopniu stężenia i posiadają powłokę o różnej grubości tekstury. Decyzję dotyczącą rodzaju implantu, wraz z marką, rozmiarem i kształtem (np. implanty piersiowe okrągłe czy anatomiczne) podejmuje pacjentka we współpracy z lekarzem jeszcze na konsultacji przedoperacyjnej. RODZAJE IMPLANTÓW PIERSIOWYCH – czytaj dalej   ➝   www.artplastica.pl/rodzaje-i-rozmiary-implantow/ Implant piersiowy jest umieszczany w wybranym miejscu poprzez nacięcie wykonywane pod piersią lub na brzegu otoczki brodawki sutkowej. Chirurg przygotowuje tzw. “kieszeń” poprzez odpreparowanie tkanek, gdzie umieszcza implant, a kolejno zeszywa ranę. Umiejscowienie implantów może być pod mięśniem piersiowym, pod gruczołem piersiowym lub częściowo pod mięśniem z dolną częścią implantu pod gruczołem.

Powiększenie piersi - umiejscowienie implantu pod mięśniem                    Powiększenie biustu - implant umiejscowiony pod gruczołem piersiowym

 implant pod mięśniem                    implant pod gruczołem

Powiększanie piersi – cięcie i szwy

Podczas operacji powiększania piersi chirurg wykonuje niewielkie cięcia. Ponadto wykonuje się je specjalnie w taki sposób oraz w takich miejscach, by był one mało widoczne, a po zagojeniu zostawały jedynie niewielkie blizny. Cięcia zazwyczaj dokonuje się w fałdzie podpiersiowej lub na otoczce. Cięcia mogą być również dokonywane pod pachą lub w pępku, niemniej jednak nie w naszej klinice. Po umiejscowieniu implantu zakładane są szwy, które zazwyczaj usuwane są po koło 7-10 dniach po operacji, chyba że chirurg zastosował szwy rozpuszczalne – wtedy nie ma konieczności ich usunięcia. Rodzaje cięć chirurgicznych przy operacjach powiększenia biustu

Okres rekonwalescencji po zabiegu powiększania piersi

Po operacji powiększania piersi pacjentka ma założone opatrunki. Nosi również specjalny biustonosz przez około dwa miesiące, wspierając tym samym odpowiednią regenerację – specjalna bielizna kompresyjna ma za zadanie dodatkowo stabilizować umieszczony implant. W czasie rekonwalescencji przez około:
  • 2-3 tygodnie należy odpoczywać oraz unikać codziennych czynności wymagających wysiłku fizycznego,
  • 2 tygodnie nie można unosić wysoko ramion,
  • 6 tygodni zakazuje się uprawiania sportu,
  • 3 miesiące pacjentka powinna unikać biustonoszy z fiszbinami,
  • 6 miesięcy należy unikać sauny i solarium oraz opalania się
Bezpośrednio po operacji piersi niewskazane są również kąpiele w wannie, a w szczególności w gorącej wodzie – zaleca się branie chłodnych prysznicy. Nie zaleca się również wprowadzania nowych środków myjących czy pielęgnacyjnych, które mogą uczulać. Ponadto należy regularnie używać środków dezynfekujących i pielęgnujących zaleconych przez lekarza.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy widoczne są efekty?

Po zabiegu efekty widoczne są od razu. Niemniej jednak na końcowe efekty należy poczekać kilka tygodni. Ostateczny rezultat widoczny jest po upływie 2-3 miesięcy od przebytego zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt jest stały – implanty mogą pozostać w ciele pacjentki przez całe życie. Niemniej jednak ciąża, karmienie oraz inne czynniki i zmiany zachodzące w życiu pacjentki mogą spowodować potrzebę wymiany implantów po koło 10-15 latach.

Czy operacja piersi boli?

Sam zabieg powiększania piersi wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, więc pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości w trakcie operacji. Niemniej jednak w procesie gojenia mogą występować różnego rodzaju dolegliwości. Wtedy należy stosować zalecone przez lekarza leki przeciwbólowe, których celem jest zminimalizowanie przykrych odczuć.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu?

Po zabiegu może wystąpić ból i krwawienie w miejscu wykonywania nacięć. Istnieje również ryzyko infekcji. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń lekarskich oraz staranna pielęgnacja obszaru biustu. Powiększanie biustu - videoblog

Polub nas na FacebookuOdwiedź nasz profil na Facebooku i polub nas. Dzięki temu pozostaniemy w kontakcie i na bieżąco będziesz dowiadywać się o promocjach i ciekawych wydarzeniach organizowanych na terenie kliniki.